Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovce na kolínském nádraží čekají v budoucnu velmi krušné časy

Kolín - Po jednom člověku bez přístřeší v minulosti dokonce lezli červi, říká přednostka osobní stanice Kolín Jitka Černá.

23.5.2008
SDÍLEJ:

Jitka ČernáFoto: Deník/ Tomáš Husa

Zarostlý a zapáchající muž v roztrhaném oblečení žebravě natahuje pravici před kolemjdoucími lidmi v nádražní hale. „Šéfe, nemáš korunu?“ dotazuje se procházejících lidí kolem něj. Taková je realita na kolínském nádraží. „Bezdomovci jsou velice dotěrní. Žebrají a otravují slušné občany. Pak si za několik uspořených korun koupí pivo nebo láhev nějaké lihoviny,“ popisuje Anna Veselá. A jak vedení kolínského nádraží situaci s bezdomovci řeší? „Spolupracujeme s městskou policií. Vždy, když zavoláme, přijedou a bezdomovce s nádražní haly vyvedou,“ popisuje Jitka Černá, přednostka osobní stanice v Kolíně. Kolínská městská policie má dokonce na nádraží umístěné kamery. Podle slov Černé je velkým problémem ze strany bezdomovců otravování, žebrání a znečišťování okolí. „Doslova nakálejí, kde si zamanou. Po jednom bezdomovci v minulosti dokonce lezli červi,“ doplnila Černá. Přes den na nádraží fungují informátoři, kteří dozorují na nástupištích a ti bezdomovce nejdříve vykáží ústně. Pokud však neuposlechnou, přijde na řadu telefonát strážníkům. Problémy však nastanou v nočních hodinách. „To jsou na nádraží pouze pokladní. Ty však prostory pokladny nemohou za žádných okolností opustit, ikdyž je bezdomovci otravují,“ upřesnila přednostka.

V budoucnu nastoupí ochranka

„Do budoucna plánujeme najmout si vlastní ochranku. Myšlenka vlastního hlídání vznikla přibližně v květnu. Vše záleží na výběrovém řízení a na dohodě se správcem regionálních budov. Doufám, že ochranka bude co nejdříve,“ vylíčila Černá. Ochranka by v budoucnu měla nádraží hlídat v době od 20 hodiny do šesti do rána. V současné době se na nádraží v Kolíně nacházejí tři bezdomovci. „Vždy někdo přibude a zároveň někdo odejde. Jsou to ale vesměs jedni a ti samí,“ řekla Černá. Mimo bezdomovců se v okolí kolínského nádraží pohybuje také pětičlenná skupina narkomanů se psy. „Ti psi lítají po nádražní hale a dělají neplechu,“ podotkla Černá. Velký příliv lidí bez přístřeší se naskytl v době, kdy se nádraží v Praze začalo uzavírat.
Migrace lidí bez přístřeší
„Kolín je první zastávka z Prahy, pokud jedou bezdomovci rychlíkem. Koupí si nejlevnější jízdné, které platí do druhého dne do šesti hodin. Takže někam přicestují, na nádraží stráví den a ráno jedou nazpět,“ objasnila migraci Jitka Černá s tím, že pokud mají platnou jízdenku, je problematické bezdomovce vykázat z prostor nádraží.

V noci je na hodinu zavřeno

Kolínské nádraží se v době mezi 1.40 hodin a 2.40 hodin uzavírá. „V této době bezdomovce mnohokrát i s asistencí policie vyvedeme z nádraží. Nastanou ale i situace, kdy mají poslední vlaky zpoždění nebo nastanou jiné mimořádné případy a zavírací doba se změní,“ řekla Jitka Černá.

Autor: Tomáš Husa

23.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Postup prací na modernizaci autobusového terminálu v Kolíně, říjen 2017
15

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

Kostelec n. Č. l. - Kontejnerové třídy v Kostelci nad Černými lesy jsou těsně před dokončením. „Počítám s tím, že do konce týdne dojde k převzetí stavby,“ řekl starosta města Jiří Kahoun s tím, že termín převzetí bude platit jen v případě, že se neobjeví žádné komplikace, které by převzetí stavby posunuly.

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení