Starost mají samozřejmě hlavně rodiče o své děti. I v mrazech ale naše ratolesti potřebují pohyb venku, jen s mírou. Nejtepleji bývá samozřejmě kolem poledne, ale třeba při inverzi si ani v poledne příliš nepomůžete. Vhodné je dětem oblečení na ven vrstvit, využít cibulovou metodu včetně dvou čepic. Třeba fleesovou a navrch teplou vlněnou. Přes hlavu uniká až třetina tepla. Nedoporučuje se ovazovat dětem šálu kolem úst. Sráží se tam páry a může dojít k omrznutí. Nezapomeňte na krém na rty a po návratu domů na tekutiny.

Psíci a kočandy

V mrazech myslete také na svá zvířata, zejména na ta chovaná venku. Nejdůležitější je zajistit přístup k čisté vodě, v teplotách hodně pod nulou voda i v závětří zamrzne během chvilky. Paradoxně v mrazech hrozí dehydratace stejně jako při vysokých letních teplotách.

Pokud zvíře chodí domů a zároveň je venku, dejte pozor na velké teplotní přechody, aby se nenahřálo u kamen a během hodinky nešlo ven do mínus dvanácti. Pro psa trvale chovaného venku je vhodná zateplená, suchá bouda s předsíňkou, bránící větru a průvanu. Pejsek patrně dovnitř uvítá teplou deku či starý spacák. Pro psy, kteří jsou trvale doma, lze využít oblečky, jenž je chrání před rizikem onemocnění ledvin.

Váš psí kamarád si obvykle řekne, jak dlouhá procházka mu vyhovuje. „Stačí si všímat změn v jeho chování, v chůzi a respektovat jeho potřeby. Není potřeba měnit zavedený denní rytmus, dobu, kdy se obvykle chodí ven, jen případně pobyt venku zkrátit," říká vedoucí kolínského psího útulku Alice Kubíčková.

Kočičím kamarádům, kteří žijí trvale venku, dopřejte možnost schovat se před nepřízní počasí třeba do předsíňky, kde se teplota udrží alespoň stupínek nad nulou, je tam sucho a nezmrzne potrava ani voda. Za obyčejný košík či krabici se suchou dekou budou také jistě vděční, jako dobrá izolace poslouží podložka z kusu starého polystyrenu. Chodí-li vaše kočka domů, opět se snažte předejít velkým teplotním skokům.

Co do krmítka?

Něco k snědku v krmítku ocení jistě i ptáci, pro které je nyní sehnat potravu někdy prakticky nemožné.

Co do krmítka nasypat? „Nejlépe slunečnici, ořechy, proso, lojové koule, lněné semínko, jablka. Hlavně nedávejte zbytky z kuchyně," říká vedoucí stanice pro hendikepované živočichy v Pátku Luboš Vaněk. V obchodě lze koupit už přímo krmení pro zpěvné ptáky. A zpoza vytopené místnosti můžete třeba s dětmi malé opeřence pozorovat a zpěvné ptáky určovat. Nejčastěji se vám u krmítka objeví zvonci, sýkorky, pěnkavy, stehlíci, kosi nebo třeba strakapoudi.

Přilepšete labutím

Vděční za přilepšení budou i vodní práci. Například v Kolíně na Labi je jedno z největších zimovišť v širokém okolí. „Zde opravdu prosíme o přikrmení, stahuje se sem velké množství ptáků," dodává Luboš Vaněk a upozorňuje, aby lidé nekrmili slaným pečivem, tedy aby sůl z rohlíku jednoduše odrolili.

V Kolíně mráz houfně vyhání netopýry

Plných pět desítek netopýrů naráz odvážel tento týden z okolí zimního stadionu v Kolíně vedoucí stanice pro hendikepované živočichy Luboš Vaněk. Zvířata se nyní v mrazech začala houfně probouzet a hledat útočiště u lidí. Důvodem je pravděpodobně fakt, že s netopýřím zimovištěm není něco v pořádku, proto se snaží nalézt jiné, jenže nyní v zimě bez pomoci člověka nepřežijí. „Jedná se zejména o netopýry rezavé a netopýry pestré," říká Luboš Vaněk. V případě, že si netopýra všimnete, volejte záchrannou stanici (603 864 822), stačí udat místo, kde se zvíře objevilo, o ostatní už se postarají odborníci.

Trochu pozornosti bude potřebovat i vaše vozidlo.

Zkontrolujte baterii, jestli není třeba dolít elektrolyt, destilovanou vodu nebo rovnou koupit novou baterii. Je dobré baterii nabít a očistit kontakty, jež mohou být zoxidované, a trochu namazat vazelínou. Antifreez bývá obvykle naředěný do 25 pod nulou. Při nakládání s ním mějte stále na paměti, že je to prudký jed.