Pokud v pracovní den budete projíždět přes rozestavenou křižovatku Modrý bod, jistě nepřehlédnete dvojici městských strážníků, kteří zde zajišťují nejen bezpečnost chodců. Tato situace vznikla z dohody mezi stavební firmou a kolínskou radnicí. Stavaři vyšli vstříc městu s tím, že nebudou využívat objízdnou trasu, která přidělávala vrásky na čele místních obyvatel, pokud to nebude skutečně nezbytně nutné. Radnice tento krok přijala s tím, že na oplátku zajistí plynulost provozu a bezpečnost chodců za pomoci hlídek městské policie.

Občané toto řešení vítají, ovšem pro městskou policii to znamená ustát i rozmary počasí. „Ne vždy je to příjemné, ale je to nutnost. Na křižovatce stojí dva naši strážníci od pondělí do pátku celých dvanáct hodin,“ řekl ředitel Městské policie Kolín Viktor Prokeš. „Na bezpečnost dohlížejí vždy dva příslušníci, aby pokryli oba jízdní pruhy. Dané dvojice se střídají vždy po hodině a musí zde být od šesté hodiny ranní do osmnácté hodiny odpoledne,“ vysvětlil Prokeš. Strážníci musí být přítomni na místě za každého počasí, ovšem pokud panují vysoké teploty jako například minulý týden, mohou nosit příhodnější oblečení. „Stát v těchto dnech na přímém slunci je vysilující, tudíž mají možnost nosit trička s krátkým rukávem a krátké kalhoty, také nemusí mít pokrývku hlavy, pokud se teplota vyšplhá nad 25 stupňů. Povinností je ovšem vždy mít u sebe terčík na zastavení provozu a reflexní vestu.“

Rozpis hlídek stanovuje každý den velitel směny. Každý hlídkující se na místě vystřídá dvakrát až třikrát za den. Kromě hlavního úkolu převádění chodců slouží hlídka i jako prevence nehod. Je zde totiž omezení rychlosti na 30 km/h a pohled na policisty donutí řidiče sundat nohu z plynu.