4. srpna 2008. Tak znělo datum, které mělo definitivně ukončit příkoří, které zažívají obyvatelé Kouřimi, Třebovle, Království, ale i řidiči, kteří kvůli přestavbě Maláteckého mostku musí najíždět mnoho kilometrů navíc po objízdných trasách. Jenže se tak nestalo. Stavební firma Světelský zadaný termín nedodržela, a čeká jí tak finanční postih.

„Dodavatelská firma je skutečně v prodlení a čekají jí tak smluvní sankce ve výši 1800,- za každý další den od původně plánovaného termínu dokončení,“ objasnil podrobnosti dané smlouvy mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka, jelikož právě kraj je zadavatelem celé akce. Dle jeho slov byl kromě časové prodlevy problém i s kvalitou odvedené práce – konkrétně u bednění před zděním. Tento zádrhel byl již odstraněn a další problém krajský stavební dozor neobjevil, ovšem časová prodleva se nyní odhaduje až na jeden měsíc. „Zpoždění nás velmi mrzí. Stavební dozor má tuto stavbu jako svou prioritu a nadále sleduje kvalitu a průběh prací. Doufám, že firma Světelský sankční podmínky dodrží a mostek dokončí co nejdříve,“ přeje si Kupka a věří v brzké dokončení díla, jehož cena je 6 milionů Kč bez DPH.

Stále se protahující neprůjezdnost mostku přidělává asi největší vrásky na čele obyvatelům Třebovle, kudy se díky uzavírce denně valí desítky osobních i nákladních aut navíc a občanům nedalekého Království, kteří jsou pro změnu odříznuti od hlavní komunikace, a musí tak jezdit po dlouhých objízdných trasách. „Nám to vadilo už od začátku, ale z nynější situace jsme už zoufalí. A nebojím se říci, že mluvím za všechny obyvatele našich obcí. Silnice pod tíhou těžkých nákladních aut trpí a podepisuje se to na jejich technickém stavu, který je tristní,“ zlobí se na pomalý postup prací a posouvající se konečný termín zástupce starosty Třebovle Josef Jasanský, který dále Deníku sdělil, že na příštím obecním zastupitelstvu budou projednávat možnosti, jak se proti této situaci bránit.

Starostku Kouřimi Zuzanu Čihákovou Deník zastihl na dovolené, ale i z krátkého rozhovoru byla jednoznačně cítit hrubá nespokojenost s celým průběhem této stavby i s jednáním krajského odboru dopravy. Stavební práce na mostku si dle svých slov nechává denně monitorovat a zpráva o nedodržení termínu ji dle předchozích zkušeností s touto stavbou již ani nepřekvapila.

Martin Petřík