Přišlo tolik příznivců, že to účastníci ani sami nečekali. Symbolicky je odstartoval Vít Rakušan, starosta města, jež na akci z rozpočtu finančně přispělo. Kolínské posádky jsou v pořadí již třetí Češi, kteří se tohoto závodu zúčastní a zároveň první české posádky, které tento závod pojedou z Londýna. Předchozí posádky se připojovaly u Klatov.

Mongol rallye vznikla v roce 2003. O rok později se stala charitativní akcí, do níž se zapojilo šest vozidel.  V roce 2005 jelo už 34 aut, v loňském roce jich bylo již kolem pěti set.  Startovné, které činí přes 500 liber, putuje na charitativní účely.

Závodu se zúčastňují auta, jejichž obsah motoru nepřesahuje 1,2 litru a jsou poháněnou pouze jednou nápravou. Takže žádné pohodlné 4x4. Osádky navíc startují bez doprovodných týmů, GPSek a jiných vymožeností a technických pomocníků. Přes pouště i hory Kazachstánu či nepřemostěné řeky Mongolska se účastníci musí spoléhat skutečně jen sami na sebe. Znamená to více dobrodružství i podstatně menší náklady pořadatelů, takže o to více vybraných peněz může putovat na charitativní účely.

Celá trasa měří 24 tisíc kilometrů. Účastníci ji mají v plánu zdolat za 50 dní.