„Veřejnosti by měl být znám názor zastupitelstva, bude to trochu prubířský kámen,“ soudí starosta Jiří Buřič, který otázku udělení čestného občanství Milanu Paumerovi otevřel.

„Názor na bratry Mašíny a současně i na Milana Paumera rozděluje společnost. Já se spíše kloním k té části, která uznává a váží si jejich počínání, stejně tak ale znám řadu lidí, kteří se nevyrovnali s fakty, jež jsou představovány jako stín v jejich historii,“ naznačil starosta názor občanů, kteří Milanu Paumerovi a jeho spolubojovníkům zazlívají civilní oběti. „Milan Paumer se narodil v Kolíně, proto jsem se i z osobních důvodů zúčastnil jeho pohřbu,“ řekl starosta Buřič, který spolu s Pavlem Pobříslem položil květina za společnost Václava Morávka.

Zda k jednání o udělení čestného občanství Milanovi Paumerovi vůbec dojde, záleží do značné míry také na jeho příbuzných.

„Nechci dělat kroky, které by mohly vyznít populisticky. Pokud by pro rodinu Milana, či spíše Zdeňka Paumera, protože Milan žádnou jinou rodinu než rodinu svého bratra neměl, bylo udělení čestného občanství poctou, potom budu toto iniciovat. V opačném případě samozřejmě nikoli,“ uvedl starosta Jiří Buřič.

Zatím podle svých slov s nikým z rodiny Paumerových nejednal. Zdeněk i Ctirad Paumerovi by nicméně měli přijet na zářijový pietní akt Václava Morávka, takže prostor k projednání i tohoto tématu se jistě najde.

Skupina bratří Mašínů, do níž nedávno zesnulý Milan Paumer patřil, nebyli ovšem jen oni tři, ale i Zbyněk Janata a Vratislav Švéda, o nichž se hovoří o poznání méně.

„A Vratislav Švéda, který byl tolik perzekuován, zemřel 9. srpna v havířovské nemocnici. Je to také člen skupiny bratří Mašínů a je otázkou, zda se politická elita k němu zachová stejně jako v případě Milana Paumera. Je to určitě muž, který si zaslouží stejné pozornosti jako Milan Paumer. Takže se necháme překvapit, zda se nejedná jen o tendenční projev názor, či zda je to skutečný názorový projev,“ nechal se slyšet starosta Jiří Buřič.