Výstava představuje vyobrazení hmyzu, zejména brouků a nechybí ukázky autorových ilustrací z mnoha vědeckých i populárně naučných publikací. Zkrátka se najednou ocitnete v tichém světě těch maličkých tvorů a začnete si uvědomovat, kolik krásného a zajímavého je i tam, kde by to většina z nás vůbec nehledala. Možná je to poučení i pro mnohé další oblasti lidského života, co myslíte?

„Člověk ani neví, kolik druhů brouků vůbec máme. A jak zajímavých. Někteří, musím říct, jsou opravdu hezcí," smála se návštěvnice Eliška Horníčková, která spolu s dalšími obdivovala zručnost autora a nepředstavitelnou trpělivost, kterou si jistě každá z kreseb vyžádala a kterou by v dnešní uspěchané době sám v sobě našel opravdu málokdo.

Příchozí si mohou prohlédnout více než šest desítek ilustrací naprosto přesně vystihujících morfologii a mnohé detaily a zvláštnosti hmyzu, které v přírodě běžně nevnímáme nebo je na tak maličkém tvorovi jednoduše nevidíme. Nebo se třeba vidět nesnažíme. Autor vystavených ilustrací, vášnivý entomolog Matúš Kocian je katolický kněz, administrátor Římskokatolické farnosti Český Brod.

Vystudoval systematickou zoologii a ekologii, pracoval jako výzkumný pracovník a až později vystudoval teologii na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Papežské lateránské univerzitě v Římě. V oboru entomologie je specialistou na brouky čeledi drabčíkovití. V tomto oboru publikoval také vědecké práce.