Letos se již potřetí v řadě zabydlely ve stanech na dřevěných podlážkách děti ze Středočeského kraje. Na místo dorazily autobusem a čekalo je zde čtrnáct dnů dobrodružství v divočině. ,,Je tu celkem 45 účastníků ve věku sedm až patnáct let. Zájem o pobyt je ale vyšší, a tak je škoda, že v areálu se víc lidí ubytovat nedá. A to i přesto, že pozemek je velmi rozsáhlý,“ podotkl Jiří Vostřelka, hlavní vedoucí.

Tematikou letošního tábora je „Cestovní kancelář Střelka Tours“, která „jede“ s dětmi po čtrnácti krajích České republiky. Z každé oblasti je vybráno něco dominantního, co se snaží daný region přiblížit. Děti si tedy například v rámci Libereckého kraje vyráběly s ním spojenou bižuterii, při putování po Pardubickém kraji si dělaly perníčky a vyzkoušely si oddílově projet dostihovou dráhu. Na konci pobytu je čeká hlavní město Praha, kde se vedoucí zaměřili na nedávné povodně. Všichni obyvatelé tábora budou tedy vyzváni k rychlému sbalení věcí a přesunu na nejbližší kopec v co nejrychlejším čase.

Samotné tábořiště slouží spíše jen jako místo k přespání. Malí táborníci putují třeba až tři dny s batohy na zádech, spí v lese a poznávají věci, ke kterým by se jinak jen těžko dostali. Těm nejmladším samozřejmě při takových výpravách pomáhají jejich starší kolegové z družstva. Jinak jsou ale podle slov hlavního vedoucího děti snaživé a i přes některé komplikace, například letošního stále se měnícího počasí, všichni statečně absolvují celotáborovou hru. Rodiče se zde na návštěvě objevují jen zřídka, což je jistě pro samotné táborníky přínosem. Již tak pestrý program se snaží vedoucí ještě více obohatit. Jako deštivá varianta byl do dění zakomponován Vodní svět Kolín, ve středu se zase sehrála sportovní utkání proti táboru Hryzely a v areálu mají táborníci také své diskotékové studio. "Je to zde opravdu krásné místo. Jen je škoda, že v okolí není více turistických stezek, které by mohly děti využít k putování namísto asfaltových silnic," shrnul Vostřelka.

Monika Matějková