Nejen na zemědělce je v těchto dnech možné narazit na makových polích. „Sklízet“ úrodu přijíždějí narkomani, kteří z dozrávajících makovic získávají takzvané opiové mléko, surovinu pro výrobu opia.

Podle kontaktní pracovnice Moniky Dvořákové z K–centra v Kolíně takových lidí přibývá, přesto ale nejde o masovou záležitost. „Tento rok jsme zaznamenali o vyzkoušení opia z makovic zvýšený zájem. Současně máme na Kolínsku kolem dvaceti klientů na makovině,“ zmínila Dvořáková.

Účinné látky je v českém máku málo

Jde prý o lidi, kteří jsou běžně na legálních náhražkách opiátů, jako je subotex nebo subuxon, a právě v této době přechází i na opium z makovic.

Zájemce o drogu z této rostliny odrazuje pouze pracnost její výroby. Účinné látky je v českém máku málo a nasbírat dostatečné množství trvá poměrně dlouho. „Než se získá účinná látka, zabere to relativně hodně času. Naši klienti na to mají různé návody,“ podotkla kontaktní pracovnice.

Způsob získání je prý snadný

Mezi experimentátory s různými drogami patří i třiadvacetiletý Lukáš z Kolína. Podle něj je to snadný a hlavně bezplatný způsob získání omamné látky.
„Nezralá tobolka se musí naříznout a z rány potom začne vytékat bílá tekutina, která po čase ztuhne a zhnědne,“ vysvětlil Lukáš s tím, že se konzumuje buď v surovém stavu přidaná do jídla nebo se dají připravit různé vývary. Látka se prý dá aplikovat také nitrožilně nebo například kouřit v dýmce.

Hrozí předávkování a následná smrt

Monika Dvořáková z kolínského K–centra varuje, že stejně jako heroin i opium s sebou nese stejná rizika, včetně možnosti předávkování a smrti.
„Opium lze zneužívat také jeho polykáním. V tomto případě se účinky drogy dají hůře kontrolovat. Je zde velké riziko předávkování, kdy dochází k tělesnému i duševnímu úpadku a předčasné smrti,“ objasnila Dvořáková.

Podle ní vzniká poměrně rychle výrazná fyzická závislost, charakteristické příznaky odvykacího syndromu takzvaného opiátového typu. Je to především bolest svalů a kloubů, pocení, slzení a průjmy.

Protože mák setý je významným zdrojem opia, je v mnoha zemích jeho produkce dokonce zakázána. V České republice platí pro pěstitele, kteří vlastní makové pole o rozloze větší než sto metrů čtverečních, přísná ohlašovací povinnost, kdy musí třikrát ročně celníkům uvádět, jak s mákem nakládají.