Opřít si lyže u hospůdky přímo na svahu, dát si svařené víno a relaxovat při pohledu na Sněžku. Ač naše pohoří svou poetiku nijak neztrácejí, stále více lidí své peníze investuje raději do dovolené v některém ze zahraničních zimních středisek. Důvod je jednoznačný. Dovolená v zahraničí vás totiž vyjde v posledních letech daleko levněji, než pobyt v ČR.

Vlivem sílící české koruny a zároveň zlevňování v některých zimních oblastech se lyžarská dovolená v českých lokalitách už jednoduše nevyplatí. Navíc destinace v rakouských Alpách či italských Dolomitech nabízí i zajímavější prostředí a zážitky, což si uvědomují i obyvatelé Kolína. „Jsem sportovně založený člověk, a proto se vždy více soustředím na zimní dovolenou v horách, než léto strávené na pláži. Poslední čtyři lyžařské sezóny jsme s manželkou strávili v Itálii a nemůžeme si to vynachválit,“ popisuje své zážitky třicetiletý obchodní zástupce z Kolína. Podobně hovořil i třiatřicetiletý majitel stavební firmy, který volí dovolenou v Rakousku. „Ač nedám dopustit na oslavu příchodu Nového roku s přáteli na chatě v Krkonoších, co se zimních sportů týče, volím Rakouské Alpy. Tamní hory jsou na lyžování skvělé a navíc je to rok od roku levnější,“ potvrzuje podnikatel.

Stále hojnější výjezdy českých turistů do zahraničních středisek potvrzují i odborníci. „V letošním roce mezi nejvyhledávanější země patří Itálie, která je pro Čechy finančně velmi dostupná a oproti loňsku nejvíce zaznamenala nárůst zájmu Francie, která zlevnila až o dvacet procent. Vzhledem k dostupné vzdálenosti je stále žádané také Rakousko,“ vyjmenovává pro Kolínský deník oblíbené cíle kolínských zákazníků Michal Radina, majitel cestovní kanceláře, který taktéž potvrzuje, že by zájem o zahraniční zimní dovolenou měl i nadále narůstat. „Tendencí bude nejspíš i nadále jezdit do cizích zemí, jelikož tomu nahrává i současný kurz koruny a vývoj cenových nákladech v těchto místech,“ uzavírá Radina.