Téměř rok se táhla u kolínského soudu kauza čtyřiadvacetiletého Jana Demetera z Peček. Teprve ve čtvrtek 8. listopadu padlo rozhodnutí. Pro obžalovaného nelichotivé. Soudce Robert Pacovský jej za loupežné přepadení a pokus podplatit policistu, který jej přistihl při jízdě bez řidičského průkazu, odsoudil na čtyři roky a tři měsíce nepodmíněně. Zároveň jej zprostil viny vdalším loupežném přepadení, které se odehrálo vloni vTřebovli vdomě seniorky Milady K. Nenašlo se totiž dost materiálů na to, aby se jeho přítomnost u dvaaosmdesátileté stařenky prokázala.

Trest pro Demetera, u nějž soud zvažoval i sankci svyšší sazbou pro zvlášť nebezpečného recidivistu, zatím není pravomocný. Státní zástupce Petr Siblík ani advokát obžalovaného Tomáš Kasal se krozsudku zatím nevyjádřili.

Původně byli u soudu dva

Kauza Jana Demetera začala vloni na podzim. Původně usedl na lavici obžalovaných společně so tři roky mladším kamarádem Jaroslavem Brixou. Toho však soudce Pacovský poslal do věznice už letos vúnoru. Na tři roky. Vše za loupežná přepadení na území Kolínska. Některá páchal sám, jiné podle kriminalistů údajně společně právě sDemeterem. Zatímco Brixa se kdrtivé většině případů přiznal a odmítl pouze přepadení mladé ženy Růženy M. zúnora 2006 vOkružní ulici v Kolíně, Demeter vinu a účast na loupežných akcích striktně odmítl. Předseda senátu Robert Pacovský se nakonec rozhodl méně poddajného obžalovaného ponechat pro samostatné projednání. A vynesl nakonec ještě přísnější trest.

Zbyl jen jeden

Pacovský Demeterovu kauzu hodlal projednat zvlášť především proto, že Demeterův obhájce Kasal žádal slyšení znalce z oboru zdravotnictví. Ten měl vyloučit možnost, že by se Demeter mohl podílet především na loňské květnové loupeži vdomě seniorky Evy Š. na Vyžlovce. Kasal poukazoval na to, že Demeter má po těžké autonehodě u Přistoupimi z roku 2004 trvalé následky na pohybovém aparátu a viditelnou jizvu na týlu hlavy. Těchto důležitých skutečností si ale Eva Š. během hodinového přepadení, kdy oba pachatele dobře viděla, nevšimla. A řekla to i u soudu.

Znalec vše ovšem obrátil vneprospěch obžalovaného, který se svá zranění zminulosti snažil umocnit tím, že ksoudu chodil o berlích. „Byť je obžalovaný hendikepován po dopravní nehodě, byl schopen se dopustit skutků popsaných vobžalobě,“ řekl soudní lékař.

A o to se při svém verdiktu opřel i soudce, který objasnil i možné příčiny toho, proč Eva Š. evidentní poznávací znamení u Demetera nezpozorovala. „Obžalovaného poškozená poznala při rekognici na fotografiích. A znalec řekl, že i s tímto hendikepem, který Demeter má, se dá chodit bez viditelné nápadnosti. Navíc nebyl ostříhán dohola a tudíž vlasy mohly jinak výraznou jizvu překrýt,“ zdůvodnil Pacovský.

Snaha podplatit policistu

Důležitým bodem obžaloby bylo i podplácení policisty. Kněmu mělo dojít vloni vHavlíčkově ulici vKolíně. Pečecký policista Miloslav Čihák tehdy spatřil Jana Demetera řídit vozidlo a věděl přitom, že šofér má vysloven zákaz řízení.

„Jana Demetera osobně znám. Zastavil jsem ho a přivolal hlídku, aby lustrací zjistila, zda mám pravdu a on řídil bez řidičského oprávnění. On mi však nabízel úplatek pět tisíc korun za to, když ho pustím a nic nesepíšu,“ vypověděl u soudu policista Čihák.

Dva členové hlídky, kteří na místo dorazili, Čihákovu verzi podpořili. Dodali však, že samotný pokus podplatit jejich kolegu přímo neviděli, ani neslyšeli a vědí o tom zprostředkovaně. Na to upozornil při závěrečné řeči i advokát Kasal. A Demeterův otec Ján při své svědecké výpovědi řekl, že policisté zPeček a zKouřimi si na jeho syna zasedli a tvrzení Miloslava Čiháka jsou účelovou lží, která by synovi přitížila.

Soud se však i vtomto případě přiklonil na stranu mužů zákona.

 

Co také u soudu zaznělo

Petr Siblík, státní zástupce: "Navrhuji nepodmíněný trest ve druhé čtvrtině trestní sazby."

Tomáš Kasal, obhájce Jana Demetera: "Trestná činnost mého klienta z minulosti nemůže nahradit chybějící důkazy v této kauze. Mám za to, že skutky, které jsou popsány v obžalobě, nebyly Janu Demeterovi spolehlivě prokázány."

Robert Pacovský, soudce: "Všechny důkazy proti obžalovanému Demeterovi jsou nahlodávány, ale těžko lze uvěřit tomu, že jde o spiknutí policistů, spiknutí poškozených a další shodu nešťastných náhod."