Brodivadlo, jak se českobrodský spolek jmenuje, mělo přibližně před třemi měsíci první premiéru. „Toto by měl být po létu takový sezónní vrchol,“ zmínil se organizátor PetrFořt. „Strašně nám v tom pomohl Aleš Bureš, který už přibližně čtyři roky pořádá tuto akci v Kolíně,“ prozradil.

Během celého dne se v prostoru za hradbami vystřídaly nejrůznější divadla a divadélka. Nechyběl ani doprovodný program v podobě lidových, loutkových a kejklířských dílen. Připraveny byly i hry pro děti, v nichž získávaly dětské peníze. Ty byly v dětském bazaru směnitelné za nejrůznější odměny.

Den za hradbami zpříjemňovaly i známé osobnosti hudebního světa, které se střídaly ve hře na kytaru. Zahráli tak např. Márdí, Michal Hrůza nebo Honza Homola z Wohnoutu. Ten příchozím zpříjemnil akci již před jedenáctou hodinou dopolední. „Snad ještě nikdy jsem nehrál takhle brzo, to většinou ještě spím,“ prozradil při svém vystoupení Homola.

Nalézt volný termín nebylo pro organizátory vůbec lehké, kvůli množství dalších a zavedených akcí. Proto se festival konal až v říjnu. Podzim přinesl špatné počasí, celou sobotu totiž více či méně pršelo. „Trošku jsme spoléhali na babí léto,“ přiznal Fořt. „Honí se mi to hlavou a určitě to budeme v budoucnosti ještě řešit, protože festival by si zasloužil lepší a hlavně teplejší počasí,“ dodal.

Celá akce se v neděli přesunula na kolínský Kmochův ostrov, kde celý den pokračovala.

Martin Šnajdr