Proč se volby nekonají? Nikdo nepodal kandidátku. Ale podle starosty nikoli proto, že by neexistovala. „Došlo zkrátka k chybě v podání, vyhořely nám počítače. Ale kandidátku máme, současné zastupitelstvo ji má sestavenou,“ upřesňuje starosta. Leč o volební hlasy se budou muset kandidáti ucházet až v náhradním termínu voleb, který vyhlásí ministr vnitra.

„Budu znovu kandidovat, máme rozdělaných spoustu věcí, například kanalizaci, přislíbené dotace, člověk to nesmí nechat utéct,“ říká Jaroslav Chudoba. Do doby nových voleb bude v obci správce ministerstva vnitra. „Jeho pravomoci jsou ale omezené, nemůže například nakládat s nemovitým majetkem,“ upřesnil za ministerstvo Vladimír Řepka. „Obec do doby voleb pojede normálně dál,“ soudí starosta.

Podobně smýšlí i obyvatelé. „Tak holt budeme volit v náhradním termínu,“ odpověděla mladší žena s tím, že o tom, že se v její obci v řádném termínu volby nekonají, se dozvěděla z Kolínského deníku. „Asi to žádný vliv na vesnici mít nebude,“ přemýšlel starší muž s pejskem na procházce poblíž návsi. „Byl jsem se ptát na úřadě, jestli budou volby, a mám dojem, že jsem by jediný, kdo se o to zajímal,“ dodal.

Nový termín voleb by měl ministr vyhlásit do měsíce po vyhlášení výsledků řádných voleb. „Nové volby by měly proběhnou do 90 dnů od jejich vyhlášení,“ upřesnil Vladimír Řepka z ministerstva.