Pod zajímavými názvy jako Staré hnízdo, Ječmínek či Hradečtí Votroci se sešly kroužky hádankářů z celé republiky, aby nejdříve luštily křížovku a poté hádanky.

První disciplína však má s časopiseckou či novinovou křížovkou společný jen název, soutěžící dostali pouze legendu, aniž by tušili tvar křížovky, ten si museli postupně sami vytvořit.

Tajenky i tvary křížovek tentokrát tvořili tenisté a jejich grandslamové turnaje. Ve čtyřiadvaceti hádankách soutěžící nalezli výlučku, vybíračku, záměnku, pyramidku, vsuvku či obnažku.

Jako nejúspěšnější z klání vyšel kroužek Kabrňáci z Brna, který křížovky vyluštil za padesát pět minut a třicet vteřin bez jediného trestného bodu, druzí Pašeráci z Liberce neměli také trestný bod, ale luštění jim trvalo o dvacet minut déle, třetí Ječmínek z Olomouce ztrácel na druhé v pořadí tři minuty a neměl také trestný bod.

Kabrňáci si z Kolína odváželi také stříbrnou medaili v kategorii hádanek, vítězství putovalo do Ostravy, oba týmy získaly po šestadvaceti bodech, na třetím místě se umístili Dunajci z Bratislavy luštící vlastně v cizím jazyku. Dvě družstva domácího Jarabáčku se ani v jedné kategorii v první desítce neumístila, mezi soutěžícími byla i družstva z Prahy, Prostějova, Vsetína, Olomouce či Brna.

„Vypadá to, že se tu sejdeme i za rok, jednak tu máme skvělé podmínky a pak Kolín leží na výhodném středu železniční tratě, takže je sem výborné spojení,“ pochvaloval si a zároveň plánoval Dušan Karkuš, místopředseda Svazu českých hádankářů a křížovkářů.

Zdeněk Hejduk