Žižkova x U Nemocnice

POPIS: Křižovatka poblíž kolínské nemocnice
a gymnázia prošla v nedávné době rekonstrukcí, včetně přidělání ostrůvku rozdělujícího jízdní pruhy v poměrně úzké ulici U Nemocnice.

NÁZOR DENÍKU: Především během ranní špičky se v části ulici U Nemocnice tvoří znatelné kolony, které komplikují plynulost dopravy.

NÁZOR AUTOŠKOLY: Problém zde vidím jen s tvořením kolon. Ty však způsobují řidiči snažící se
o najetí na hlavní silnici směrem k centru města. Pokud si málo najedou do křižovatky, brání
v jízdě ostatním vozům směřujícím doprava na výpadovku z Kolína.

NÁZOR ŘIDIČE: Při odbočení vlevo si musím hodně najet do křižovatky, protože nejsou kvůli přilehlému stromu vůbec vidět auta přijíždějící po levé straně.


Kruhový objezd „u Jednoty“

POPIS: Svého času nejdiskutovanější křižovatka v Kolíně a rozhodně nejvýznamnější kruhový objezd je umístěn na dopravní tepně celého města. V době provozu ve dvou jízdních pruzích byla podle průzkumů vyhodnocena jako jedna z nejnebezpečnějších křižovatek v celé republice.

NÁZOR DENÍKU: Terčem slovních útoků mnohých řidičů se tento objezd stává takřka denně. Většina stížností ale pramení spíše z dopravní přetíženosti Kolína. Po změně provozu do jednoho pruhu ubylo nehod.

NÁZOR AUTOŠKOLY: Nevidím zde výraznější problém. Stačí si dávat pozor na některé neukázněné řidiče.

NÁZOR ŘIDIČE: Při stání zde si vždy zanadávám na průtahy se stavbou obchvatu. A kdyby lidi znali pravidla, nemusel tu být jen jeden pruh.


Křižovatka „Modrý bod“

POPIS: Na pohled největší změny se v loňském roce dočkala křižovatka, která spojuje ulice Pražskou a Benešovu. „Modrý bod“ doznal mnoha změn, na které si řidiči stále ještě musejí zvykat.

NÁZOR DENÍKU: Rozšíření silnice je znatelné a je určitě ku prospěchu zkvalitnění provozu. Výhodou je také zavedení takzvané zelené vlny, která ovšem zároveň znamená citelně kratší časové úseky, kdy můžete projet z vedlejších ulic.

NÁZOR AUTOŠKOLY: Především směrem od sídliště je důležité správné najetí do křižovatky kvůli přehlednosti.

NÁZOR ŘIDIČE: Křižovatka se podařila zrekonstruovat celkem dobře. Je přehledná s dostatkem prostoru. Samozřejmě při dopravní špičce čekám na odbočení delší dobu.


Kruhový objezd „u Lidlu“

POPIS: Křižovatka s největší nehodovostí v Kolíně. Malá kruhová silniční stavba umístěná na výpadovce z Kolína na Prahu se stala trnem v oku mnohých řidičů. Často se ozývají hlasy požadující její úplné zrušení.

NÁZOR DENÍKU: Vskutku velký počet nehod svědčí o tom, že tato křižovatka patrně nebyla nejlepším řešením. Moc tomu nepomohlo ani nové dopravní značení.

NÁZOR AUTOŠKOLY: Lidé tu nerespektují pravidla jízdy po kruhovém objezdu. Vozy jedoucí ve vnitřním pruhu nedávají přednost řidičům na vnější straně, kteří mají vždy přednost.

NÁZOR ŘIDIČE: Pokud je to možné, odbočovat z kruháku k Lidlu se radši nesnažím. Auta jedoucí od Prahy jezdí tak rychle, že mám strach, aby řidiči včas zastavili a já jsem dostala přednost.

Martin Petřík

Jiřina Holubová