Jak hodnotí z různých hledisek jednotlivé křižovatky redaktoři Kolínského deníku, policie, autoškoly a samotní řidiči? To se dozvíte na následujících řádcích. Pomozte s námi odhalit nedostatky na křižovatkách, po kterých denně jezdíte.

I/125 – Žižkova x odbočka na Polepy

POPIS MÍSTA: Na jedné z hlavních silnic na příjezdu do Kolína kolem nemocnice, I/125, je těsně před městem postavena křižovatka, ze které se dá také odbočit na Polepy.

NÁZOR DENÍKU: Křižovatka na frekventovaném tahu, který se před Kolínem mírně levotočivě stačí, většinou již řidičům problémy nedělá. Z vedlejší silnice je však při napojení na I/125 nutné bedlivě sledovat rozjetá vozidla, která míří do města.

NÁZOR IVANA VANÍČKA Z EURO AUTOŠKOLY: Provoz v tomto úseku je docela plynulý, nárazově vyšší. Přesto si myslím, že odbočovací pruhy mohou zlepšit přehlednost a správné řazení vozidel při průjezdu křižovatkou. Nevím jak je to zde s nehodovostí, ale ve vztahu k bezpečnosti by se mi zde líbil kruhový objezd. Dostatečný prostor křižovatky toto řešení určitě umožňuje.

NÁZOR VLASTIMILA HRUŠKY, VEDOUCÍHO DOPR. INSPEKTORÁTU: Nehodovost zde má klesající tendenci. V roce 2007 jsme zde řešili 6 dopravních nehod, loni již jen jednu a letos zatím žádnou. Ani při jedné naštěstí nedošlo k žádným závažným následkům. Hlavní problém zde vidíme v rostoucí zeleni, která brání ve výhledu autům jedoucím od Polep směrem k letišti. Z této strany je také dobré si dostatečně přibrzdit, ač zde značka STOP není.

NÁZOR ŘIDIČE: V zatáčce na Uhlířské Janovice je velmi špatně vidět. Mělo by se to tam trochu prosekat.

Radovesnická x Za Školou

POPIS MÍSTA: Křižovatka je postavena v kolínské části Štítary. Ve směru od Kolína se přijíždí po vystoupání na prudký kopec. Od Radovesnic I se pro změnu poblíž křižovatky nachází autobusová zastávka.

NÁZOR DENÍKU: Na první pohled působí křižovatka svým umístěním nebezpečně, nicméně největší problém zde mají nejspíš jen řidiči, kteří z vedlejší ulice Za Školou potřebují odbočit doleva na Kolín. Výhled je zde totiž minimální.

NÁZOR IVANA VANÍČKA Z EURO AUTOŠKOLY: Nová živice na komunikaci, trochu v zatáčce a mírné stoupání od Kolína. Křižovatka je vcelku dobře označena. Dokonce je zde i zrcadlo pro bezpečnější odbočení. Značky upravující přednost jsou na svém místě a vodící čára dostatečně čitelná. Pokud se řidiči budou chovat podle zákona, je průjezd křižovatkou bezpečný.

NÁZOR VLASTIMILA HRUŠKY, VEDOUCÍHO DOPR. INSPEKTORÁTU: Za poslední tři roky zde nemáme evidovány žádné vážnější dopravní nehody. Při výjezdu z ulice Za Školou je nutné si dostatečně vjet do křižovatky, aby měl řidič dobrý přehled o situaci. Směrem na Kolín si dejte pozor na vyjíždějící autobusy. Situaci pod kopcem vidíte v instalovaném vypouklém zrcadle.

NÁZOR ŘIDIČE: Stoupání od Kolína je dost příkré a když chcete odbočit doprava, musíte si dát pozor, aby zde nikdo nestál.