Jak hodnotí z různých hledisek jednotlivé křižovatky redaktoři Kolínského deníku, policie, autoškoly a samotní řidiči? To se dozvíte na následujících řádcích. Pomozte s námi odhalit nedostatky na křižovatkách, po kterých denně jezdíte.

Třídvorská x Tovární x K Vinici v Kolíně

POPIS MÍSTA: Křižovatka umístěna poblíž sjezdu ze silničního nadjezdu, který spojuje Kolín se Sendražicemi je situována do táhlé zatáčky. A právě tento problém způsobuje, že zde dochází ke kolizím. Naštěstí povětšinou jen s materiální škodou.

NÁZOR DENÍKU: Při odbočování z vedlejších ulic je nutné řádně vyhodnotit situaci, abyste jste se včas dokázali napojit do jízdních pruhů, jelikož auta jedoucí po hlavní silnici zde jezdí často za hranicí povolené rychlosti.

NÁZOR IVANA VANÍČKA Z EURO AUTOŠKOLY: Trochu nebezpečná křižovatka pro ty, kteří najíždějí na hlavní komunikaci od ulice K Vinici. Vzhledem k nepřehlednosti by snížení rychlosti z 50 km/h na tomto úseku Třídvorské jen prospělo. Přemalování a zvýraznění vodorovného značení je rovněž na místě. Nejvíce mi vadí nedaleký přejezd v ulici Tovární – kvůli špatnému značení, vyčnívajícím hřebům i možnosti poškození podvozku.

NÁZOR VLASTIMILA HRUŠKY, VEDOUCÍHO DOPR. INSPEKTORÁTU PČR: Vážnější nehoda se zde za tři roky stala jen v roce 2008, kde se jednalo jen o materiální škodu. Z hlediska policie tedy problém neshledáváme, ale řidiči jedoucí od ulice K Vinici si musí dostatečně najet, aby měl dobrý výhled při odbočování.

NÁZOR ŘIDIČE: Křižovatka vypadá přehledná, ale její špatné dopravní značení dělá místo nebezpečným.

I/125 – odbočka na Zibohlavy a Ratboř

POPIS MÍSTA: Ačkoliv se nejedná přímo o křižovatku jako takovou, protilehlé odbočky na výpadovce z Kolína na Uhlířské Janovice jsou situované poměrně blízko u sebe. Vzhledem k umístění mimo obec láká hlavní silnice řidiče k rychlé jízdě.

NÁZOR DENÍKU: Při příjezdu k odbočkám od Kolína jedete stále do mírného stoupání, takže nevidíte za horizont na protijedoucí auta, což je především při odbočování na Ratboř citelný problém a hrozící nebezpečí srážky.

NÁZOR IVANA VANÍČKA Z EURO AUTOŠKOLY: Je nebezpečná svým horizontem a špatnou přehledností. Ve směru na Kolín nás sice upozorňuje značka na odbočující vozidla, ale povolená devadesátka je trochu moc. Snížení na 70 km/h je nezbytné. Ve směru od Ratboře je křižovatka přehledná, ale od Zibohlav bych doporučil značku Stůj, dej přednost v jízdě. Není zde pořádně vidět. Navíc pokud odbočujete vlevo na Zibohlavy, silnice tvarem svádí k najetí do protisměru. Asi jeden metr dlouhé vodorovné značení, které má zřejmě zvýraznit levou a pravou stranu komunikace je zcela nedostačující. Řidiči pozor, pokud v tomto směru jedete sledujte více provoz za sebou a maximálně správně si při odbočení vlevo najíždějte. Snížíte tak podstatně riziko dopravní nehody. A to jak nárazu zezadu, tak i s protijedoucím vozidlem od Zibohlav.

NÁZOR VLASTIMILA HRUŠKY, VEDOUCÍHO DOPR. INSPEKTORÁTU PČR: U obou odboček máme loni evidovánu jednu vážnější nehodu. Hlavním problém u ratbořské je špatná přehlednost kvůli horizontu, ale na odbočující vozidla upozorňuje dopravní značení.

NÁZOR ŘIDIČE: Když jedu od Kolína na Ratboř, tak vidím protijedoucí auta až na poslední chvíli, z čehož mám občas strach.

Martin Petřík, Jiřina Holubová