Nezaměstnanost v Eurozóně podle údajů Eurostatu roste, stále více lidí přichází o zaměstnání. Českobrodsko je na tom však oproti jiným regionům v České republice dobře. Na Českobrodsku je na Úřadu práce registrováno 551 uchazečů o zaměstnání. Z toho 224 přímo v Českém Brodě. Ani
v jednom případě ale nezaměstnanost nedosahuje sedmi procent.

Ovšem i mnozí Českobroďáci přišli s příchodem krize o zaměstnání. „Nárůst počtu nezaměstnaných osob byl razantní. Je třeba si však uvědomit, že situace na rozdíl od jiných regionů není tak závažná,“ vysvětlila Dana Hotovcová z českobrodské pobočky Úřadu práce v Kolíně. Velké procento nezaměstnaných ale nastoupilo do zaměstnání v průběhu prvního měsíce evidence. „Z hlediska absolutních čísel vykazuje celý okres hodnoty totožné
s rokem 2006,“ uklidňuje.

Pracovní příležitost nabízí nedaleká Praha

V Českém Brodě je v současné době volných 58 pracovních míst zejména pro pomocné a manuální práce. „Absolventi středních a vysokých škol mají šanci nalézt zaměstnání v Praze, která téměř jako jediná v celé ČR nabízí velký počet pracovních příležitostí a je z hlediska každodenního dojíždění za prací pro občany z Českého Brodu dosažitelná,“ tvrdí Dana Hotovcová.

Za pravdu jí dává Světlana Navrátilová, která sama v Praze pracuje. „Myslím si, že spousta lidí si to jen vsugerovává, protože se o tom stále mluví. V Praze je spousta pracovních míst,“ zmiňuje se a uvádí příklad ze svého okolí. „Moje kamarádka je od ledna na pracáku a vůbec se nesnaží něco hledat, i když třeba u nás ve firmě někoho stále hledají,“ popisuje.

Některé firmy krizi zatím nepocítily

Jak se zdá, pro Broďáky je i nyní v Praze dostatek pracovních míst, ale jak na tom jsou současní zaměstnanci českobrodských podniků? Oslovili jsme jednoho z největších zaměstnavatelů na Českobrodsku, a to českobrodské jatky. Firma zaměstnává 140 zaměstnanců v nejrůznějších profesích, od řezníků, přes pomocné dělníky, až po administrativní pracovníky. „Dosud jsme nesnižovali mzdy a nikdo nebyl ani v důsledku krize propuštěn,“ uvedl na dotaz Deníku ředitel Jatek Český Brod Richard Hrdina.

Martin Šnajdr