Největší akcí je rekonstrukce Veikertovského domu na Karlově náměstí, u něhož bude pondělní zastupitelstvo schvalovat výkup menšinového podílu od soukromého spolumajitele. Rada jej schválil za sedm milionů plus daň z převodu nemovitosti.

„Pokud to v pondělí zastupitelstvo schválí, po 20 letech padne  poslední překážka v rekonstrukci tohoto historického objektu. Věřím, že i opoziční zastupitel, starosta Kolína Vít Rakušan podpoří návrh krajské rady, aby své město nepřipravil o budovu muzea," řekl náměstek hejtmana Marek Semerád.

Situaci s opravou domu nahrává fakt, že výbor regionální rady odsouhlasil, že žádosti do ROPU se mohou podávat do konce  září. Kraj odtud chce na rekonstrukci, jejíž náklady se odhadují na více než 120 milionů, získat dotaci.

„Počítáme, že v období léto až zima 2014 by se dům mohl  otevřít," plánuje Marek Semerád.

Další peníze z kraje by měly putovat do pokračujícího rozvoje Oblastní nemocnice Kolín. Plánuje se zakoupení nového digitálního mamografu za zhruba šest milionů korun a rekonstrukce iktového centra, kde jsou náklady k 24 milionům.

Střední průmyslová škola se dočká zateplení budov, podle náměstka Semeráda již na tuto akci probíhá veřejná soutěž, začít s pracemi by se mělo za provozu možná už v dubnu nebo květnu.

Marek Semerád podle svých slov vyvolal jednání s náměstkem pro dopravu Milošem Peterou ohledně rekonstrukce ulic Polepská a Ovčárecká.

„V nejbližší sobě to chci probrat s ředitelem SÚS Kutná Hora, půjdeme se podívat na místo, v letních měsících by se mohla rekonstrukce jedné z ulic zahájit," říká Semerád. Otázkou zůstávají protihluková opatření, po nichž volají lidé v Polepské ulici.

„Bude třeba udělat měření hluku apod. Viděl by to jako komplexní řešení, tedy že by se na opatřeních podílel kraj, město a ŘSD, z jehož komunikace je do Polepské ulice svedená doprava," dodal.

Zásmuky:

Mostek přes Vavřinecký potok, který je v havarijním stavu, by se měl dočkat opravy v hodnotě půldruhého milionu. Kromě toho  kraj 10 miliony kofinancuje sanaci silně nebezpečné skládky bývalého státního podniku, skládky, k níž se mnoho let nikdo nehlásí a přitom se z ní uvolňují karcinogenní látky do půdy i nedaleké vodoteče. Kauze se budeme věnovat v dalších vydáních Kolínského deníku.

Kouřim:

Během letošního roku by se měla rozeběhnout dostavba Muzea lidových staveb v Kouřimi, na což se počítá s částkou kolem deseti milionů korun.