Zloději mobilů, třeste se! Totální válku chmatákům, kteří se živí kšefty s telefony, vyhlásila před pár dny policie. Má revoluční recept: na požádání okradeného zablokuje do 24 hodin odcizený přístroj!

Zablokování se provádí na žádost majitele, který krádež oznámí na policii. Ta zavedla takzvaný black list, kde ukradené telefony eviduje. „K zablokování je třeba doklad totožnosti, doklad původu telefonu a jeho identifikační číslo, takzvané IMEI,“ řekla Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. Za zablokování se neplatí žádný poplatek a funguje u všech českých mobilních operátorů. „Tím se přístroj stává prakticky bezcenným. Na obvodních odděleních policie by měly být informační letáky,“ doplnila Čimová.

Nově nabízená služba se však paradoxně může obrátit proti lidem, kteří kupují mobil v bazaru. Pokud si totiž někdo koupí kradený telefon, může se stát, že do 24 hodin přestane fungovat. Pak nezbývá, než se podívat na stránku internetu: www.mvcr.cz/mobily, zadat prvních 14 čísle IMEI a ověřit si fakt, že se jedná o kradený přístroj. Pokud ano, je třeba se ihned ohlásit na policii.

Jak se ukazuje, systém bude veřejností hojně využíván. „Program je čerstvě spuštěný, ale už jsou v něm nahlášeny desítky ukradených telefonů,“ řekl Vladimír Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Podle jeho slov zablokovaný telefon nepůjde amatérsky odblokovat.

Zablokovat pak lze jen ukradený telefon. Nikoliv ztracený, nebo ukradený mimo území České republiky, dále ukradenou nebo ztracenou SIM kartu. Tu si uživatel může zablokovat přímo u svého operátora.

Policie si vyhrazuje právo ukradený telefon ve výjimečných případech do systému nezařadit. Například pokud by takový fakt ztížil vyšetřování v souvisejícím případě.