Program byl koncipovaný jako celorodinný festival s vyžitím pro malé i velké. V Kouřimských skalách vyrostlo festivalové městečko s pódiem, občerstvením, hygienickým zázemím či možností stanování. První blok tvořilo Putování s pohádkou, tradiční kouřimská akce v režii města.

Za pohádkovými postavičkami se na trasu, jež zabrala zhruba hodinu a půl, vydalo na 600 dětí, každé většinou v doprovodu dvou dospělých, takže do končin dávného zlického hradiště a krásné okolní přírody vyrazilo na dva tisíce příchozích. Pohádkové dovádění a soutěžení letos doplnil kouzelník a Maxim Turbulenc.

Večer se v prostředí Kouřimských skal hrálo od osmi hodin do čtvrt na dvě v noci. Zahráli místní i známé hvězdy jako David Koller, Jakub Smolík či P.M. Band s hosty Honzou Dvořákem, Petrem Kolářem, Peterem Nagym a dalšími. Hrálo se a vzpomínalo. Hrály se písničky Petra Muka pro Petra Muka. Bon soir, mademoiselle Paris, Naděje, Až jednou, Zrcadlo, Tančíš sama, Láska, ta nebezpečná věc…

„Ano, dokud jsme tu my, milovníci Petra a jeho písniček, budou se jeho písničky hrát pořád. Jen věčná škoda, že už nebudou žádné nové," komentovala Martina Žédková Zahradníková.

Návštěvníci odcházeli spokojení, mnozí opravdu dojatí a spolu s těmi, kteří litovali, že nepřišli, se ptali, bude-li se podobná akce opakovat.

Plán, že by se mělo příští rok opět něco konat, už je, ale zda to bude v Kouřimských skalách koncertní činnost, nebo se bude opakovat vzpomínka na Petra Muka, ještě podle starostky Kouřimi Zuzany Čihákové není rozhodnuto. „Je to o vůli a ochotě. I ve špatné náladě, která celospolečensky panuje, se našel tým dobře tří set lidí, kteří se do letošní akce zapojili prací či sponzorsky," dodala starostka s velkou pochvalou a spokojeností s průběhem akce, které přálo počasí a obří kvantum dešťových kapek shodilo až ve chvíli, kdy už byly dva tisíce diváků i účinkující doma či téměř před domovními dveřmi.

Proč vzpomínka na Petra právě v Kouřimi - a proč vůbec

Městečko Kouřim patřilo k místům, kam Petr rád jezdil s rodinou trávit volný čas. Kouřim byla také místem, kde díky městskému úřadu a Kouřimákům společně s kapelou našel azyl pro přípravu na koncertní turné. Za celou dobu, kdy tu býval, si získal skromností a vstřícnou povahou mnoho přátel. Dodnes potkávám spoustu lidí, kteří vzpomínají na setkání s ním. Kdo Petra dobře znal, ví, že díky své nepředstírané civilnosti měl rád spíše obyčejný život, běžné starosti a běžné osudy, ne, že by si užíval života celebrity, kterou ovšem nepochybně byl. Dokázal každého vyslechnout, popovídat si s ním a někdy i poradit. Často tak slýchávám, kdo a kdy z Kouřimáků navštívil Petrův hrob v Českém Krumlově.

Tato akce by nemohla vůbec proběhnout bez vstřícnosti Města Kouřim, zejména nadšení paní starostky a obětavosti několika desítek dobrovolníků. To vše se potkalo s chutí muzikantů, managementu a přátel Petra, kteří se nechtějí jen tak nějak rozpadnout a éru spolupráce s Petrem tím navždy uzavřít. Myslíme si totiž, že jeho písně, a nejen ony, stojí za to posouvat ve věčnosti dál. Je nám jasné, že Petrův hlas je nezaměnitelný a nenahraditelný, ale přesto se ty songy pokusíme hrát a zpívat díky jeho kolegům a kamarádům, jako je Peter Nagy, Petr Kolář, Bohouš Josef, Honza Dvořák nebo Luděk Fiala tak, abychom Petrovu odkazu neudělali ostudu.

To jsou hlavní důvody, které mě, Město Kouřim a tým lidí kolem Petra přivedly k myšlence uspořádat vzpomínkový koncert právě tady.

Tomáš Waschinger/ p.m. band/PM Friends