Zahájit turistickou sezónu vynášením smrti i akce na skanzenu spolu se Svatojosefským trhem nemohly přijít v krásnější den. Všechno přálo velkému úspěchu obou akcí. Oproti minulému týdnu, kdy v sobotu padal déšť se sněhem, byla tato sobota stvořena pro akce pod širým nebem. Zprvu sice spadlo na účastníky vynášení Smrti pár dešťových kapek, ti se tím však od všeobecného veselí z konce zimy nenechali odradit. Nakonec se počasí umoudřilo a vyčarovalo krásných 15 stupňů.

Průvod v čele s několika Smrtkami se vydal od kouřimského muzea v deset hodin dopoledne. Smrti se obvykle tvoří pomocí starých hadrů, sena, slámy a nejrůznějšího roští. Kolem krků je většinou zdobí náhrdelník z vyfouklých vajec, což symbolicky smrt vyjadřuje.

Průvodem se došlo až do Podskalí, kde vystoupil se svým programem taneční soubor Kouřimáček. Poté se všichni přítomní shromáždili kolem ohně a všechny přítomné Smrtky spálili.

Tímto počinem se zahnala zima na ústup a přivítalo se svěží a teplé jaro.

Kouřimský skanzen přilákal mnoho návštěvníků na tradiční Svatojosefovský trh, který nabízel přehlídku nejrůznějších stánkařů. Od dráteníků, výrobců keramiky až například po stánek Jiřího Bartoně, u kterého bylo neustále plno. Ten lákal návštěvníky skanzenu na možnost vyrobit si u něj vlastní svíčku či zakoupit tajemný pečený čaj. Také zde nesměly chybět stánky s nejrůznějšími pochutinami v čele s medovinou a praženými oříšky. V největší chalupě ve výstavních prostorech byla výstava, kde se každý mohl dočíst o zvycích v době předvelikonoční a velikonoční.

Obě tyto akce, jak vynášení Smrti, tak i Svatojosefovský trh na skanzenu, byly pro všechny obyvatele z blízkého i širšího okolí důkazem, že město Kouřim opět začalo, po dlouhé zimě, kulturně žít.

Tereza Jirkovská