Smečka téměř deseti psů, která utíká svému majiteli, už více než rok obtěžuje sousedy. Na popud místních na problém před časem upozornil Kolínský deník. Kdo očekával komplikace při řešení situace týkající se kouřimské smečky, nemýlil se. V případu se objevilo několik nesrovnalostí a nových zvratů.
Na konci dubna letošního roku například majitel psů František Starý tvrdil, že poplatky za své psy platí. A nyní najednou přiznává barvu. „Poplatky neplatím přibližně rok. Důvodem se stal nedostatek financí,“ říká dnes. To potvrdila také starostka Kouřimi Zuzana Čiháková.
„Pan Starý nemá za psy zaplaceno v letošním i v loňském roce. Na opakované výzvy nereaguje a proto jsme ho zařadili do seznamu neplatičů,“ upřesnila Čiháková.
Na základě publikovaného článku v Kolínském deníku se o případ začala zajímat i Jolana Senohrábková z celorepublikového občanského sdružení na ochranu zvířat Lovci bestií.
Také Krajská veterinární správa se chystá vypracovat posudek o situaci, aby kolínská přestupková komise mohla řešit případ dál.
„Odborný posudek se pozdržel z důvodů dovolené, poté by měl být odeslán na přestupkovou komisi,“ uvedla informace Jolana Senohrábková, které vyzjistila od krajské veterinární správy.
Podle jejího zjištění však neshledala krajská veterinární správa z dodané dokumentace žádné porušení zákona ohledně týrání zvířat.
Pro obtěžované sousedy z toho plyne pouze možnost zdokumentovat psy mimo dvorek Františka Starého, když utečou, protože úřady zatím nemají jasný doklad o tom, že psi utíkají, a dále to řešit občansko – právní cestou. „Pravděpodobně by mělo jít o sousedské vztahy. V současné době je to zřejmě jediná cesta, jak danou situaci řešit,“ doplnila Senohrábková.
Podobný názor má veterina. „Pokud psi opustí pozemek pana Starého, musí se tato skutečnost zdokumentovat. Jinak je to tvrzení proti tvrzení. Bez důkazů nejde situaci řešit dále,“ upřesnil ředitel krajské veterinární správy Zdeněk Císař. Podle jeho slov opětovně pozvali majitele psů na schůzku k podání vysvětlení.
„Na předchozí termín se nedostavil a ani nás jinak nekontaktoval,“ doplnil Císař.
Majitel psů to rozporuje. „O tom, že by mne z veterinární správy v minulosti pozvali, nevím. Ale v současné době mi přišel lístek, že si mám na poště vyzvednout doporučený dopis. Zřejmě se jedná právě o to pozvání,“ tvrdí František Starý.