Návštěvníkům skanzenu se představí na 50 řemeslníků, kteří budou své umění jednak předvádět, jednak své zboží také prodávat. Prezentováno by mělo být několik desítek druhů nejrůznějších řemesel a podomácké výroby, ale i jednoduchých domácích prací. „V jednotlivých staveních skanzenu, ale samozřejmě i na venkovních plochách u stánků budou k vidění tradiční i méně obvyklá řemesla, z nichž některá si budou moci návštěvníci samozřejmě sami i vyzkoušet,“ dodává Dalibor Hobl.
A na co se tedy můžete těšit? V chalupách budete moci obdivovat šikovnost pernikářek, tkadlen i přadlen, ale i řezbářů, dráteníků či kovářů. Mezi chalupami si své dílničky otevřou tesař s truhlářem, výrobce perníkových a máslových forem, soustružník, výrobce nepálených cihel (tzv. vepřovic), nebude chybět hrnčíř, svíčkař nebo medař. Dozvíme se a uvidíme, jak pracoval šrotovník nebo mlátička, budete si moci s pekařem umlít strouhanku, z které kuchařka usmaží jednoduché, ale velmi chutné placičky. A kdo se při ochutnávce placiček umastí, může si zkusit s pradlenou šatstvo vyprat na valše v neckách. „Věříme, že i letos se objeví také řemesla nová, která ještě v kouřimském skanzenu nikdy představena nebyla,“ poodhrnují pracovníci muzea roušku překvapení.
K dobré náladě určitě přispěje i kulturní program. Vyhrávat bude kutnohorská muzika Tomášovka, přijede i harmonikář a flašinetář. Po čase do skanzenu opět zavítá mistr světa v práskání bičem Pavel Votápka z Mezouně u Karlštejna a návštěvníci budou moci obdivovat jeho umění bičařské i sedlářské.
Bohatý bude tentokrát program pro děti. A to jak pro ty nejmenší, tak i pro ty starší. Již v půl jedenácté začne celodenní maratón pohádek, které se budou střídat na hlavním podiu až do závěrečné hodiny. Děti se mohou těšit na Bílkovo Kratochvílné divadlo z Hradce Králové s pohádkami Zlatovláska a Kašpárkovo království, na pražské divadlo Matěje Kopeckého s pohádkou Nápad myšky Terezky, aneb o zlé koze a také na Lidové divadlo Tereza z hradu Křivoklátu s představením Teta Tereza a její malované pohádky. Celkem se odehraje šest představení se zahájením vždy v půl (v 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 a v 15.30 hodin). „A aby se nenudily ani ty starší děti, bude pro ně připravena Dřevíčkova hračkářská dílna, kde si budou moci vyrobit svoji hračku a nebo si zahrát staročeské dětské hry. Dospěláci si zatím budou moci prohlédnout výstavu krásných fotografií s názvem Skromná velikost lidového umění, která představuje tvorbu z pozůstalosti vynikající fotografky a národopisné pracovnice paní Jeleny Látalové z let 1946 – 1969. Jelena Látalová, dcera akademické malířky a ilustrátorky Marie Fišerové – Kvěchové, jejíž tvorbu zná hlavně starší generace, dokumentovala po celý svůj život lidové umění, a to nejen v nejvýznamnějších národopisných regionech bývalého Československa, ale také například v Bulharsku, Rumunsku či v dnes již neexistující Jugoslávii. Vysokou úroveň jejich fotografií oceňovaly takové kapacity jako byl Josef Sudek, Tibor Honty, Karel Plicka nebo Zdenko Fejfar,“ nastínil Dalibor Hobl. Mimo tuto výstavu budou moci návštěvníci zhlédnout i tvorbu amatérského řezbáře Miroslava Hniličky, který drobnou výstavkou s názvem Jen dřevo a nůž prezentuje svou zálibu v řezbařině. Autor bude na celém programu přítomen a rád návštěvníkům svoji zručnost předvede.
Celý program začíná v 10 hodin, zakončen bude v 18 hodin.