VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Kouřimi vyrůstá staronový rybník

Kolínsko/Kouřim- Během prvních dvou let existence Operačního programu Životní prostředí byla schválena dotace pro 13 projektů z okresu Kolín, což je o 19 projektů méně oproti celostátnímu okresnímu průměru. Zatímco v průměru na okres připadá 570 milionů Kč, schválený objem dotací projektů v rámci kolínského okresu dosáhl 314 milionů Kč. Jedním z úspěšných žadatelů byl Václav Kurel s plánem výstavby retenční nádrže u městečka Kouřim.

27.12.2009 1
SDÍLEJ:

V Kouřimi vyrůstá staronový rybníkFoto: Miloslav Kapic

„Výstavba retenční nádrže v místě historicky prokázané existence rybníka byla ideálním řešením pro místní okolí,“ říká projektová manažerka Květoslava Rejlová ze Státního fondu životního prostředí ČR. Cílem projektu je akumulace povrchové vody a zpomalení odtoku vody z krajiny, navrácení lokality k původnímu účelu a estetická obnova krajiny. Celkové investiční náklady činí cca 7,5 milionu, dotace je v tomto případě 6,8 milionu korun. Zbývající náklady zaplatí žadatel ze svých vlastních zdrojů.

Při pravém okraji silnice mezi Kouřimí a Klášterní Skalicí, pod hrází původního, dávno zaniklého rybníka tak roste rybník zcela nový. „Tento pozemek, či pozemky, které jsem vlastnil, byly k ničemu, byly zarostlé, zamokřené. Je to vlastně místo původního tzv. „loviště“, do kterého byl kdysi původní rybník nejprve vypouštěn a teprve z tohoto místa ryby loveny. Právě dávná existence vodního díla v této lokalitě mě přivedla na myšlenku vybudovat zde rybník znovu. Finanční zdroje a pomoc jsem našel na Státním fondu životního prostředí, společně se podařilo zajistit spolufinancování EU. V podstatě se jedná se o stavbu zlepšení stavu přírody a krajiny, má ekologický význam a bude krajinotvorným prvkem. Voda se zde bude zachytávat a dílo bude také sloužit neintenzivnímu chovu ryb,“ poskytl informace o realizovaném projektu František Martin.

Podle srovnávacího výzkumu Město pro byznys je okres Kolín jedním z nejvíce postižených okresů antropogenní činností ve Středočeském kraji, což se projevuje vyšší koncentrací zastavěné plochy a nižším podílem půdy rekreačního rázu. Údaje o emisích jsou zde lehce podprůměrné, okres Kolín má jen nepatrné rezervy v čistotě ovzduší ve srovnání s průměrem celého Středočeského kraje. Obce okresu se také přiměřeně starají o recyklaci svého odpadu. Z hlediska hustoty sítí sběrných nádob na tříděný odpad a množství recyklovaného odpadu dosahuje kolínský okres průměrných hodnot v rámci kraje.

Za první dva roky fungování Operačního programu Životní prostředí bylo v celé České republice podpořeno téměř 2500 projektů a celková výše schválené podpory již dosáhla 44 miliard korun. Do roku 2013 má být z evropských fondů uvolněno více než 5 miliard eur (asi 128 miliard korun). Obce a podnikatelé ve Středočeském kraji mají zatím schválené projekty za 6,3 miliardy korun. Ve srovnání s jinými kraji patří Středočeský kraj v získávání dotací k velmi úspěšným. Například Pardubický kraj dosáhl jen na téměř poloviční částku.

Žadatelé o finanční podporu z OPŽP mají široké možnosti, jak se informovat o podmínkách a procesu získávání dotace. Mohou se obrátit na krajská pracoviště, která poskytují osobní konzultace. Úplnou novinkou jsou nová Regionální poradenská a informační místa, tzv. RPIMy. Ta mají zájemcům sloužit především v oblasti finančně-technického poradenství a také aktivně iniciovat projektové záměry.

Jana Martinková, Miloslav Kapic

27.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Veigertovský dům, Karlovo náměstí čp. 8, Kolín - hlavní sídlo regionálního muzea

KRÁTCE: V den státního svátku zaplatíte symbolické vstupné

V kolínské Diakonii pekli řepánky, zájem byl veliký

Kolín - Ve středu 18. října otevřela Diakonie v Kolíně své prostory veřejnosti. Nešlo však o obyčejný Den otevřených dveří. Pracovníci pro návštěvníky připravili i ochutnávku dozlatova vypečených řepánků.

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - ANO ovládlo Středočeský kraj. Do poslanecké sněmovny se probojovalo 9 jejich poslanců.

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení