Po mírně rozpačitém začátku se nakonec sešlo třicet devět děl. Představily se kresby, oleje, fotografie a dokonce i několik audiovizuálních pohledů na město i jeho blízké okolí. Výběr tří, snad nejlepších, byl pro komisi vcelku náročný. Bylo z čeho vybírat a hodnocení výtvarného díla je vždy z velké části otázka subjektivního pohledu.

Ve výstavních prostorách Muzea hrnčířství jsou nyní na výstavě k vidění všechna soutěžící díla, dokonce se podařilo celou expozici doplnit i obrazy, které mají k vyhlášenému tématu co říci, ale jejichž autoři se z mnoha důvodů soutěže nezúčastnili.

„Původně jsme plánovali pouze výstavů věcí ze soutěže, ale napadlo nás, že by byla škoda neukázat město i z pohledů výtvarníků jinak zaměřených nebo dokonce tvořících před desítkami let. Nakonec se podařilo shromáždit tolik materiálů, že by stačily k naplnění celého muzea. Ale je tak alespoň důvod podobně tematicky zaměřenou akci zopakovat," uvedl při vernisáži starosta Jan Svatoš.

Vítězní autoři, Renata Pacalová, Jiří Štamberský a Jiří Filipek převzali ocenění, vernisáž, která se záhy změnila v setkání ctitelů regionálního výtvarného umění, doprovodili většinou místními melodiemi dva harmonikáři a četní návštěvníci se občas i divili, jak zajímavé kresby i obrazy mohou v blízkém okolí vznikat. Mimo těch nejnovějších se potěšili díly autorů jako například Zdeněk Hůla, Jaroslav Veselý, Jiří Procházka, Jožka Ryšavá a mnohých dalších.

Snad bez výjimky se všichni přítomní shodli, že výstava věnovaná jen Kostelci je záslužná kulturní akce, která by v žádném případě neměla být poslední.

Autor: Pavel Pávek