VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny odolávají náporu doby díky lidské tvořivosti

Kolínsko - Literatura sama o sobě již nestačí. O své místo na slunci knihovny bojují mnoha způsoby.

22.8.2008
SDÍLEJ:

Knihovny na Kolínsku připravují pro své čtenáře zajímavé akce, aby si udržely jejich přízeň i přilákaly nové zájemce.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Knihovny bývaly od pradávna nejen zdrojem poučení, ale i zábavy pramenící ze šikovných per knižních autorů. Ovšem postupem doby se začaly objevovat nové způsoby, díky nimž o klasickou literaturu poněkud uvadal zájem a knihovnám ubývali návštěvníci. Kolínská městská knihovna však tento trend dokázala zastavit a její ředitel Pavel Kárník pěvně věří, že k dalšímu odlivu čtenářů již docházet nebude. Místní knihovna má totiž připraveny zajímavé akce, které by měli přilákat i ty, kteří se o klasickou literaturu moc nezajímají.

Nejvýraznějším a nejprogresivnějším médiem posledního desetiletí je jednoznačně internet. Kolínská knihovna tudíž už několik let poskytuje možnost veřejného internetu pro občany, pro které navíc od letošního roku zrušila jakékoliv poplatky. V současné době je k dispozici celkem deset počítačů s internetovým připojením nejen v prostorách knihovny.
Pokud se řekne knihovna, většina z nás si ovšem představí především knihy. Jaká je tedy situace mezi čtenáři? „V posledních letech čtenářů skutečně ubývalo a to především mezi mládeží. Tento trend se nám naštěstí již podařilo zastavit. Zásluhu na tom určitě mají i speciální akce, jakými jsou například besedy se spisovateli, cestovateli či dalšími významnými osobnostmi nejen z Kolínska. Dále pořádáme i naučné besedy pro školy či seznámení s knihami pro nejmenší děti,“ vyjmenovává různé druhy „protiakcí“ Kárník. Aktuální akci připravuje knihovna s kolínskou VŠ, která bude souviset s nadcházejícími senátními volbami. Kromě besedy se všemi kandidáty zde bude občanům vysvětlen například princip senátu a proč a jak volit.

Nejen knihovna v Kolíně ovšem připravuje pro své čtenáře zajímavé akce. Již několik let pořádá Anna Nouzáková ze zásmucké knihovny mnoho zajímavých programů, které se netýkají pouze literatury. „V současné době probíhá tzv. Prázdninové tvoření, jehož poslední část bude toto úterý. Z podobných činností budeme v říjnu pořádat například kurz pletení z papíru,“ popisuje aktivity pod hlavičkou zásmucké knihovny Nouzáková. Ovšem i zde se pořádají školní přednášky na různá témata či například oblíbené čtení v přírodě. Pokud se tedy spojí lidská vynalézavost s patřičným zájmem, knihovny se o svou budoucnost bát nemusí.

Autor: Martin Petřík

Místo události:
22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení