Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokračuje soudní pře o jméno kapelníka Františka Kmocha

KOLÍN, PRAHA - U Krajského soudu vPraze se v pátek 23. listopadu sejdou při dalším líčení dvě znesvářené kolínské „Kmochovky“. Oba orchestry proti sobě pohnalo právě užívání jména legendárního kapelníka Františka Kmocha vnázvu.

23.11.2007
SDÍLEJ:

Ivan Fišer diriguje nejen Městskou hudbu Františka Kmocha či Kolínskou filharmonii, ale na Monstrkoncertu festivalu Kmochův Kolín i všechny zúčastněné orchestry.Foto: DENÍK/Zdeněk Hejduk

Kdo tak smí činit? Město Kolín soudí, že je to právě ono, protože má pro název Městská hudba Františka Kmocha chráněná práva a užitím Kmochova jména vnázvu druhého hudebního tělesa dochází kporušení těchto práv. Dnes by měl soud vyslechnout dalšího svědka, kterým je Dana Bošinová, někdejší vedoucí odboru školství, kultury a sportu.

Jak celý spor začal? Vlétě 2003 město odvolalo dosavadního kapelníka nejznámější české dechovky Petra Stříšku a uměleckého vedoucího Miloše Glose. Jako oficiální důvod radnice uvedla snahu o zlepšení ekonomické situace orchestru, zprůhlednění hospodaření a lepší komunikaci mezi radnicí a hudebním tělesem. Na začátku září přišel tehdejší starosta Miroslav Kaisler svedoucí odboru školství, kultury a sportu Danou Bošinovou představit kapele nového kapelníka Ivana Fišera, současně šéfa Kolínské filharmonie. Hudebníci se sice posadili na svá stálá místa, ale řada z nich přišla bez hudebních nástrojů. Po přestřelkové výměně názorů se necelá padesátka zcelkem šedesáti členů Městské hudba Františka Kmocha zvedla a opustila zkoušku. Ačkoli si vedení města zprvu myslelo, že se hudebníci po čase vrátí, nestalo se. Založili pod vedením odvolaného kapelníka občanské sdružení Kmochova Hudba Kolín a otevřeným dopisem požádali zastupitelstvo o převedení majetku Městské hudby Františka Kmocha do její správy.

„My jsme nositelem a pokračovatelem tradice Františka Kmocha,“ tvrdili jako jeden hlas a hned se pustili do koncertování. Městská hudba Františka Kmocha prošla personální rekonstrukcí a i ona se pomalu vrátila ke své práci. "Vrátili se muzikanti, kteří kapelu kdysi opustili, přišlo pár nových členů, několik jich hostuje z filharmonie. Stav zatím není úplně stabilizovaný, ale orchestr je schopný koncertovat," konstatoval před Vánoci roku 2003 dirigent Ivan Fišer.

Na slavném Kmochově Kolíně následujícího roku se už MHFK skvěla vplné parádě, Kmochova Hudba Kolín se zde neobjevila. Jak pořadatelé, tak zástupci kapely tvrdili, že na vině je druhá strana. Na podzim 2004 se začalo poprvé veřejně mluvit o tom, že město podá na Kmochovu hudbu Kolín kvůli užití jména Františka Kmocha vnázvu orchestru, na což má radnice chráněná práva pro své hudební těleso. "Žaloba je výsledek dlouhých tahanic. Rozhodli jsme se k tomuto kroku po neúspěšných pokusech o smír a o zamezení neoprávněného užívání ochranné známky," uvedl tehdejší místostarosta, dnes tajemník Jiří Krumich. Na 17. ledna 2005 bylo svoláno první líčení u Krajského soudu vPraze. Ten jej smnoha odklady projednává až dosud, tedy už téměř tři roky.

Zda v pátek padne konečně rozsudek, není zcela jasné. Soudní pře se totiž posunula do další roviny. Město bude muset prokázat, že je skutečně nositelem tradice Kmochovy hudby, což znamená dohledávání listin od doby kolem roku 1920, kdy původní sokolská Kmochova hudba přecházela pod křídla města. Soud chce znát, zda pod nimi bez přerušení dodnes zůstala.

Dalším požadavkem soudu je, aby město prokázalo, že původní členové MHFK, kteří po svém odchodu ztohoto městského orchestru vytvořili Kmochovu hudbu Kolín, věděli, že město má na název ochrannou známku. Ktomu by měla být jako svědek předvolána právě tehdejší vedoucí odboru školství, kultury a sportu.

23.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

S Deníkem za zábavou. Kam se podíváte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí v regionu.

ANKETA: Půjdete k volbám?

Kolínsko - Ptali jsme se obyvatel Kolínska, zda půjdou volit.

Zdravotně postižení z celého regionu se sjeli na podzimní ples

Kolín /FOTOGALERIE/ – Již po patnácté uspořádalo vedení Domova Na hrádku z Červeného Hrádku v Bečvárech Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením, tentokrát si pro něj vybralo prostory Městského společenského domu v Kolíně.

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení