Případů boreliózy i klíšťové encefalitidy bohužel stále přibývá úměrně k počtu infikovaných klíšťat.

Pokud si vyjedete na výlet například do Posázaví či okolí Prahy, je nebezpečí ještě vyšší, tyto destinace vykazují až 20% infikovaných klíšťat.

Vlastní Kolínsko je na tom o něco lépe, nemá tolik přírodních ohnisek výskytu klíšťat jako třeba sousední Kutnohorsko. V samotném Kolíně byste si měli dát pozor hlavně v Borkách, odkud byla vloni infikace potvrzená, a v okolí Labe.

"Letošní začínající sezóna klíšťat se zatím na nemocnosti neprojevila, hraje zde roli odstup inkubační doby,“ shrnula vedoucí kolínských hygieniků Jaroslava Jirků s tím, že další okolností, která bude hrát roli, je proočkovanost. Ta je na Kolínsku spíše nižší.

Na radu do lékárny: jaký repelent zvolit?

Existuje několik druhů
– nalepovací (například na dětský kočárek) nebo náplasti
– spreje
– gely  
„Gely lidé moc nechtějí, spíše upřednostňují spreje, jež lze nastříkat na oděv, i když většinu možno aplikovat i na pokožku,“ poradila ochotná magistra v lékárně na kolínské poliklinice. Připomněla možnost parfémovaných repelentů či repelentů pro děti na citlivou pokožku.  Repelenty obsahují od 16 do 50% účinné látky, záleží na tom, do jakého prostředí se chystáte. Například na ryby, kde vás ojídají komáři, a že jich v Polabí máme věru dost, se hodí přípravek s vyšším obsahem účinné látky, pokud cestujete do exotického zahraničí, není od věci koupit zmiňovaný extrémně silný, padesátiprocentní.
Cena: od 85 do 135 korun

Očkovat lze i teď

Řada lidí se domnívá, že očkovat proti klíšťové encefalitidě lze jen v zimě. Současným trendem je celoroční očkování, jen je třeba mít na paměti, že dokonalá ochrana nastává až 14 dnů po aplikaci druhé dávky vakcíny a mezitím se nesmíte dostat do kontaktu s klíštětem. Mezi první a druhou dávkou se v létě dává odstup dva týdny, v zimě měsíc. Ochrana po dvou dávkách vydrží zhruba rok, při aplikaci třetí dávky se prodlužuje na tři roky.
Očkovací látka se platí v plné výši, ale většina pojišťoven na ni přispívá (až 500 korunami).  Cena vakcíny se pohybuje kolem 600 korun.

Kde se klíšťata vyskytují

Klíšťata žijí přichycená v trávě nebo na keřích do jednoho metru nad zemí. Rizikovými místy bývají hlavně listnaté a smíšené porosty, zejména jejich okraje zarostlé křovinami a bujnou bylinnou vegetací. Klíšťata se vyskytují na okrajích cest, prohlubní v terénu i na březích vodních toků a ploch.
V Kolíně si dejte pozor v Borkách a podél Labe.

Jak odstranit klíště

1.    Klíště vytáhněte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vyvikláte.
2.    Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte.
3.    Pokud chcete vědět, zda nebylo infikované, můžete ho odeslat do laboratoře na vyšetření.
(zaplatíte 600 – 700 korun za test na jednu chorobu)

Nezapomeňte:
- Na přisáté klíště nenanášejte žádné masti a oleje, které by ho udusily. Mohlo by vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.
- S klíštětem netočíme, ale pinzetou, kleštičkami či speciální kartou uchopíme co nejblíže kůži a mírným tahem doplněným nejvýše kývavými pohyby pomalu vytáhneme (vyvikláme). Pozor, aby pinzeta netlačila na zadeček.
- Nezapomeňte na desinfekci. Není jednotný názor, zda desinfikovat před, nebo po vyjmutí klíštěte, odborníci se kloní spíše k aplikaci desinfekce po odstranění parazita.
- Nezapomeňte desinfikovat i použité nástroje, poté si důkladně umyjte ruce teplou vodou a mýdlem

Chraňte také zvířata, do kontaktu s klíštětem mohou přijít častěji

U nás nejčastěji se vyskytující klíště obecné (Ixodes ricinus) může způsobit až klíšťovou paralýzu zvířete (ochrnutí). Příznaky lymeské boreliózy u zvířat se liší od příznaků u lidí. Například u psů k onemocnění dochází obvykle 2 až 5 měsíců po kousnutí infikovaným klíštětem. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, kulhání, otoky kloubů, zduření lymfatických uzlin, letargie a ztráta chuti k jídlu. U psů se neobjevují typické vyrážky nebo kruhové oblasti zarudnutí kolem kousnutí, které je typickým příznakem boreliózy u lidí. Pokud už se klíště přisaje, snažte se ho co nejdříve odstranit, můžete tak i v případě infikovaného klíštěte zamezit přenosu.
Ochrana psů a koček proti klíšťatům

Antiparazitární spreje
Vhodné vybrat preparát s prodlouženou dobou účinku (obvykle 1 až 2 měsíce). Sprej by se neměl aplikovat cca 2 dny před a po koupání. Je důležité přesně dodržet doporučení výrobce, co se týče aplikace – počet stisků na hmotnost zvířete, rovnoměrná aplikace na celé tělo atd, Musíme počítat s tím, že jsou zvířata, která se sprejování budou bát, nemusí se podařit aplikovat sprej skutečně na celé tělo.

Antiparazitika ve formě spot on
Obsah maličké ampulky se vylije přímo na kůži mezi lopatky tak, aby si jej neolízalo. Opět platí, že zvíře by se nemělo cca 2 dny před a 2 dny po aplikaci koupat a neměli bychom ho v místě aplikace hladit, dokud se přípravek nevstřebá. Účinná látka se prostřednictvím kožního mazu dostává hlouběji do kůže a odtud se postupně uvolňuje zpět na povrch, kde odpuzuje nebo usmrcuje případné parazity. Doba trvání účinku se u jednotlivých preparátů liší od 1 do 3 měsíců. Je důležité používat tyto přípravky pouze pro daný druh zvířete, protože mnohé preparáty, které jsou určeny pro psy, jsou toxické pro kočky a naopak.

Antiparazitární obojky
Některé jsou levné a téměř neúčinné, jiné naopak kvalitnější a také dražší – ty ale vydrží celou sezónu od jara do podzimu (až 7 měsíců). Jsou vhodné zejména pro psy, které už nemusíme dále nijak chránit. Musíme ale počítat s tím, že pes musí mít obojek neustále na sobě a že ho může ztratit. Existují i obojky pro kočky, ale příliš se nedoporučují, protože u koček snáze hrozí, že se o obojek někde zachytí – nejsou tolik pod dohledem majitele.

Ostatní přípravky
Na trhu jsou k dostání ještě různé antiparazitární pudry a šampony, které však působí pouze jednorázově a jejich používání již v současnosti není tak časté.

Nepodceňujte čistotu prostředí zvířete
V boji proti zevním parazitům nestačí pouze správná ochrana samotného zvířete, ale též důkladné vyčištění prostředí, ve kterém zvíře žije. To znamená vyprat všechny pelíšky a deky, důkladně vymýt a vydezinfikovat boudy a kotce a ošetřit je vhodnými prostředky.   Zdroj: veterinární lékař Jaromír Štursa

Pro ochranu vašeho zvířete před napadením klíšťaty můžete zvolit sprej (vyjde vás na 200 až 400,- Kč), spot (pro psa 200 až 400,- Kč, pro kočku 120 – 180,- Kč), obojek (psí 250 – 400,- Kč, kočičí  150 – 250,- Kč, případně dočasně pudr (100 – 150,- Kč).