„Je i v našem vlastním zájmu, aby to bylo dřív, jinak pořadatele vystavujeme velkému presu. Po návratu pana Steklého ze zasloužené dovolené po celém tom maratónu chceme udělat setkání organizačního štábu letošního ročníku i se zástupci místních hudebních těles a už třeba během léta vypsat výběrové řízení na organizátora dalšího ročníku,“ řekl starosta Vít Rakušan.

Ten letošní Kmochův Kolín považuje za velmi povedený a děkuje organizátorům. “Podle ohlasů, která zatím máme, se u diváků jednalo o velmi úspěšný festival. Zájem byl, nikdy jsme v pátek neviděli tolik návštěvníků. Ukázalo se, že zvolený směr má nejspíš perspektivu, tzn. zůstat u tradice, která se koncentruje na náměstí, tj. kvalitní dechová hudba zpestřená moderními prvky a vedle toho doprovodné akce typ bleší trh, řemeslné trhy, vystoupení umělců i jiného žánru než dechové hudby v kulturním domě, synagoze, parku apod tak, že se z festivalu stávají celoměstské slavnosti,“ zhodnotil starosta.

„Řekl bych, že škarohlídové, kteří Prostor podezírali, že nezorganizuje kvalitní festival, nyní budou muset mlčet, protože festival se povedl a ukázalo se, že lze spojit tradici i s novým přístupem,“ dodal.

Mezi kladnými ohlasy zazněla jako jedna z mála připomínek kritika značného ještě druhý den po skončení festivalu. „Organizátoři se pokusili uklidit v neděli sami, ale nepořádek byl asi nad jejich možnosti, takže po našich telefonátech to zařídila firma AVE,“ vysvětlil starosta.

Podle prvních odhadů festival navštívilo pět tisíc lidí, další dvě tisícovky tvořili samotní účinkující. Festival přinesl několik novinek, mezi nimiž nechyběla nabídka dobových pokrmů ve vybraných kolínských restauracích, farmářský a řemeslný trh, bleší trh v Komenského parku či rozšířený páteční program s příjezdem dvojníka Františka Kmocha na kolínskou řepařskou drážku.

Právě páteční dvoutisícovou návštěvnost považují pořadatelé za velký úspěch, oproti minulým ročníkům zájem diváků tento den výrazně narostl.
„Festival měl, myslím, výbornou úroveň, velmi mě potěšila kvalita orchestrů, čím dál více jich hraje moderní dechovou hudbu. Pozitivně hodnotím také návštěvnost a ohlasy veřejnosti. Lidé si pochvalovali i dobrou propagaci festivalu, díky festivalovým novinám se nám podařilo zvýšit povědomí i v okolních obcích. Program festivalu byl finančně nákladný, ale podařilo se nám přilákat mnoho sponzorů, kterým chci poděkovat, stejně tak i členům organizačního štábu a dobrovolníkům, kteří se na chodu festivalu podíleli,“ řekl své dojmy bezprostředně po skončení festivalu jeho ředitel Petr Steklý z občanského sdružení Prostor.

Přesto je podle Petra Steklého do příštích ročníků co zlepšovat. „Určitě bychom chtěli do příště zlepšit fungování pokladen. Už teď máme několik dalších podnětů na zdokonalení, stále je kam se posouvat,“ dodal Steklý.