Přes nepřízeň počasí se kostelecké náměstí již od brzkého dopoledne zaplnilo lidmi, kteří si mohli vybírat z výrobků téměř 250 keramických dílen ze všech koutů republiky. „Na keramiku do Kostelce jezdíme pravidelně, a nikdy se nestalo, že bychom odjížděli s prázdnou," říká Tomáš Trmal z Říčan u Prahy a vzápětí zdůvodňuje svou lásku ke keramice. „Přijde mi, že narozdíl od sériové produkce odněkud z Asie si tady kupuji ruční výrobek, do kterého vložil autor svůj nápad a um, a z toho důvodu je vlastně každý kus originál."

Kromě tradičních výrobků a originálních pokrmů na stáncích zaujal návštěvníky také pestrý doprovodný program. V rámci trhů proběhla například vernisáž výstavy Sochy autora Petra Fidricha, byla představena historicky první kostelecká vlajka a zároveň se uskutečnil křest zbrusu nové knihy Vladimíra J. Mrvíka Dějiny černokosteleckých domů.

Zájemci si také mohli zkusit na hrnčířském kruhu vytvořit vlastní výrobek, a naopak profesionálové se utkali v ostře sledované soutěži o špičkový hrnčířský kruh Shimpo - cílem bylo z omezeného množství materiálu vytočit co největší vázu.

Nejvíce zájmu však vzbuzovalo dění na pódiu. „Naším záměrem bylo, abychom v dopolední části předvedli vystoupení místních kroužků, spolků a sportovních klubů - zkrátka ukázat návštěvníkům z širokého okolí, že v Kostelci máme spoustu šikovných lidí, kteří mohou město prezentovat," vysvětluje starostka Kostelce Olga Dekojová. Zatímco se tak dopoledne mohli návštěvníci bavit při vystoupeních děvčat z Aerobik klubu DODO, pěveckého sboru Osmikrásky či dětí z kostelecké mateřské školy, odpolední část patřila dvěma "velkým" kapelám, a to hudební skupině Bílá nemoc, a zejména velmi očekávanému koncertu legendy českého bigbítu Vladimíra Mišíka a skupiny ETC. Natěšení fanoušci bez mrknutí oka přestáli hustý déšť a vytvořili nezapomenutelnou atmosféru.

„Chtěla bych moc poděkovat všem, kdo se zasloužili o zdar trhů, a věřím, že se poslední květnovou sobotu roku 2010 opět sejdeme u nás v Kostelci nad Černými lesy," vzkázala na závěr všem spokojeným účastníkům Olga Dekojová.

Václav Kuba