Na nepříjemný hluk v okolí svého bydliště si naší redakci postěžovalo několik obyvatel Kolína, kteří žijí v blízkosti obchodního domu Kaufland. Nezávisle na sobě nám řekli, že jim dlouhodobě vadí rezonující chlazení mrazicího kamionového návěsu. „Ve dne to člověku ani nepřijde, ale nejhorší je to v noci, kdy je všude ticho. Ani nemůžeme spát, budí nás to. Je to jako kdybyste měl doma padesát ledniček a všechny najednou sepnuly,“ řekl obyvatel panelového domu, který stojí těsně za Kauflandem.

Když jsme v pondělí 29. října na místě pořizovali fotografie, přidali se se svými postřehy i další lidé. Nesouhlasili ale se zveřejněním jména. „Bydlím v ulici Rimavské Soboty. Ta je od Kauflandu dál, ale občas to slyšíme taky. Chlazení jde dost nahlas. Třeba v noci z této soboty na neděli to bylo šílené,“ řekla mladá žena, která šla na procházku s kočárkem.

Mluvčí Kauflandu Michael Šperl nepopírá, že o víkendu byla hlučnost vyšší. Tvrdí ale, že jde o výjimku, nikoliv o dlouhodobý jev. „Kamionové návěsy jsou u prodejny v Kolíně přistaveny z důvodu odmrazení a následného čištění chladícího zařízení. Všem obyvatelům se za vzniklé nepříjemnosti a zvýšený hluk obzvlášť v nočních hodinách velice omlouváme. Čištění chladicího zařízení na prodejně bude ukončeno v úterý ráno přibližně ve 4 hodiny. Poté bude zmíněný mrazicí návěs odstaven,“ řekl Šperl.

Podle Milana Synka, pracovníka příjmu zboží, tentokrát selhala i technika. „Návěs má dvě varianty odmrazení. Tišší elektrická nefungovala, proto šla naftová. Ta je hlučnější. Mrzí nás to,“ řekl Synek.

Kaufland měl kvůli nadměrnému hluku problémy už před čtyřmi lety. Tehdy firma musela upravit navážku zboží. Od roku 2003 tak platí, že dříve než v 6 hodin ráno se tam kamion nesmí vyložit. „Od té doby až dosud jsme jiné potíže v dané lokalitě nezaznamenali,“ uvedla Zdeňka Jágrová, vedoucí kolínského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Problémy by možná mohly odeznít v souvislosti se současnou stavební rekonstrukcí parkoviště a dalších nemovitých prostor okolo obchodního domu. Součástí úprav je i hluková studie, v níž Kaufland předeslal, že nijak nenaruší kvalitu života v blízkém okolí. „Aby byly rekonstrukční práce zkolaudovány, musí Kaufland předložit i měření hlučnosti v nejbližší zástavbě. Měření má prokázat, že hlučnost nepřekročí zákonné limity,“ řekla Jágrová.

Pokud by Kaufland hlučnost opakovaně převyšoval, hrozí mu až dvoumilionová pokuta.