Bydliště: Poříčany
Věk: 40 let
Zájmy: turistika
Jak jste se dostala k hasičství?
U hasičů jsem již od dětství. Už jako sedmiletá jsem vstoupila do kroužku mladých hasičů v SDH Klučov. Prošla jsem všemi mládežnickými družstvy, od mladších žáků, až po družstvo dorostenek. Nakonec jsem vzhledem k svému věku skončila v družstvu žen. Po celou hasičskou éru jsem se nejvíce věnovala práci s mládeží. Začala jsem jako instruktor, později jako vedoucí na letních hasičských táborech a jen co jsem získala patřičná školení a praxi, převzala jsem funkci vedoucí kolektivu mladých hasičů. Časem jsme u nás v Klučově začali pořádat sami nejdříve letní tábory, posledních 8 let přibyly i zimní.
Je o hasičskou činnost zájem?
Myslím, že na vesnici, ale leckde i ve městě, určitě velký. Není až zas tolik příležitostí nebo finančních prostředků věnovat se jinému sportu. Často bojujeme s leností dětí, občas vyhrává počítač nebo televize. Časem ale každému chybí parta stejně starých lidí a ta u hasičů opravdu je.
Byla jste někdy u zásahu?
Jako člen zásahového družstva nebyla. Ale jednou jsem ještě s družstvem dětí byla u uhašení ohně, který vznikl nedopalkem na korbě nákladního vozu. Stalo se to při návratu ze soutěže, ale samotný výkon provedli zejména náš řidič a druhý vedoucí, kteří jsou členy právě zásahového družstva.
Jak je to možné?
Ženy nesmí zvedat těžká břemena nad 15 kilogramů. To by se mohlo při zásahu opravdu stát.
Co na to říkáte z hlediska rovnoprávnosti žen a mužů?
Já s tím osobně problém nemám. Když je výjezd v noci nebo se jedná o náročnou práci třeba při povodních, tak si myslím, že je to vcelku logické. Práce u hasičů je dost a není třeba řešit zrovna rovnoprávnost žen a mužů.
Co zahrnuje vaše nová funkce?
Okresní sdružení hasičů má základnu, která čítá 102 sborů a cca 2800 členů. Většina sborů zajišťuje jak svou hlavní náplň - činnost zásahového družstva - při které se snaží být platnou podporou profesionálních hasičů nejen při samotném požáru, ale i při likvidaci následků povodní, vichřice, nebo jiných škod, tak i prací na poli společenského dění v obci, městě, jako je pořádání tanečních zábav, dětských dnů, maškarních bálů. Významnou činností je práce s mládeží, a to nejen sportovní, ale zejména výchovná. A nejen já, ale celý výkonný výbor OSH jsme od toho, abychom jim pro veškerou činnost připravili podmínky. Ať už je to propojení dobrovolných hasičů s profesionály, metodická pomoc na úseku mládeže, organizace okresních soutěží, nebo činnost na úseku prevence.
Máte něco, čeho se vyloženě obáváte nebo na co se vyloženě těšíte?
Zatím se na nic moc netěším, spíše se obávám (směje se). Jsou zde oblasti, o které jsem se dříve moc nezajímala, ač jsem byla členkou výkonného výboru už poslední období. Dříve byla na mém prvním místě práce s mládeží, nyní musím svůj obzor dost rozšířit.
Zpozorovala jste, že někdo z hasičů má problém s ženou coby nadřízenou, když to je ta „chlapská“ práce?
Vzhledem k tomu, že většina těch, kteří mě do této funkce zvolili, byli muži, tak s tím problém asi nemají. Ale uvidíme.
Jste první žena na této funkci?
Přiznám se, že nevím. Co vím, tak na okrese Kolín byli pouze muži. V tomto volebním období ale zas taková výjimka nebudu. Vím, že je i na okrese Nymburk starostka a ženy tuto funkci zastávají také v jiných okresech po celé republice.
Jsou dobrovolní hasiči pro bezpečnost obce skutečně důležití? Měla by každá obec pečovat o svůj sbor?
Určitě. Nejde jen o činnost dobrovolnou, co se týká běžného dění v obci, ale určitě by měli lidé více vnímat i tu část zásahovou. Kolik je občanů, kteří po práci jdou ochotně pomáhat čistit kanalizaci nebo odklízet stromy popadané přes silnici po bouřce? A to všechno dobrovolně bez nároku na finanční odměnu. A kolik z těch mladých capartů, co soutěží s hadicemi, budou jednou profesionální hasiči, protože k tomu už odmala mají vztah?
Chtěla byste něco vzkázat čtenářům?
Nevnímejte hasiče jen jako postavy z filmu Hoří, má panenko! Podívejte se pořádně kolem sebe a určitě poznáte, že dělají víc, než musí. A hlavně rádi.