Občanské sdružení Ratenická včela uspořádalo vzpomínkové setkání, na pozvání mladých historiků, kteří při občanském sdružení pracují, přijel do Ratenic kameny osadit autor projektu Gunter Demnig.

Svůj projekt Kameny zmizelých, tzv. Stolpersteine Gunter Demnig, započal před 20 lety a díky němu bylo položeno přes 35 tisíc kamenů 
v 750 městech v 10 zemích Evropy. „Osazením kamenů 
v Ratenicích chceme ukázat, že oběti holocaustu nepocházely jen z měst, ale i z malých obcí. 
V Ratenicích víme o třech obětech koncentračních táborů," vysvětlil organizátor akce Michal Louč.

Během 2. světové války byla z Ratenic deportována rodina Lustigova, konkrétně 81letá Berta Lustigová se svými syny Ottou a Josefem. V rámci vzpomínkového setkání  kolínská historička Miroslava Jouzová upozornila, že kořeny rodiny Lustigových sahají 
v Ratenicích až do počátku 18. století.

Odbornou přednášku manželů Jouzových o osudech Židů z Kolínska doplnili také rateničtí pamětníci.

„Pamatuji si, že paní Bertu nakládali esesáci na nákladní auto i s jejím kolečkovým křeslem, protože už nebyla schopna sama chodit," zavzpomínala pamětnice Marie Zvířecí na tragické válečné události.
„Přinesl jsem vám ukázat hůlku – špacírku, kterou dostal můj tatínek od pana Otty Lustiga těsně před deportací. Je to jediná movitá věc, která se zachovala", doplnil vzpomínání na rodinu Lustigových ratenický rodák Jaroslav Galer.

O holocaustu promluvil také kazatel Bohumil Baštecký přímo před rodným domem rodiny Lustigovy.
„Vlastní život ratenických Židů jsme přiblížili i ochutnávkou pokrmů z tradiční židovské kuchyně," popsal nevšední část programu David Černý, člen týmu mladých historiků.

Díky snaze ratenických mladých historiků se tak podařilo zmapovat i jednu méně známou kapitolu historie Ratenic.

„V našemu projektu Oživlá historie se snažíme ukázat, že i malá a zdánlivě nevýznamná obec má svou bohatou historii, kterou bychom měli nejen poznat, ale také ji stále připomínat," řekla Petra Čáslavová, členka týmu mladých historiků.