Jeho cirkus má tradici od roku 1792 a on sám se u cirkusu narodil. „Od dětství jsem cvičil jako artista, ale chtěl jsem být archeolog a knihovník,“ poodhalil Jaromír Joo, který do dneška holduje knížkám. „Můj týdenní průměr jsou dvě až tři knížky,“ dokládá svou zálibu ve čtení. Knížku si rád vezme večer, nebo třeba ráno, kdy si kvůli ní neváhá přivstat. „Spánek je ztráta času, je to jen na dobití baterek,“ prozradil s tím, že už si zvykl na to spát maximálně šest hodin denně.

Jak on sám tvrdí, tak je šťastný. „Kdo dělá svoji práci jako koníčka, tak je to šťastný člověk. A za šťastného se považuji, i když spím takhle málo,“ usmíval se Jaromír Joo jehož životní láskou jsou zvířata. „Když už nevím kudy kam, tak si vlezu k tygrům,“ prozradil. „Jenom za letošní rok jsem odrodil devět sibiřských tygrů,“ pochlubil se chovatelským úspěchem.

Samotného principála však také trochu trápí české specifikum. „Je tu spousta špatných cirkusů a pak několik dobrých,“ podělil se Jaromír Joo. „Lidé mají zažité, že se v cirkusech zvířata týrají. Pár dní s námi jeli ochránci přírody a pak napsali, že jsme bílá vrána cirkusů,“ potěšilo Jaromíra Joo. Radost mu to udělalo hlavně proto, že někteří z nich byli ze začátku absolutními odpůrci cirkusů. „Když se na naše zvířata podíváte, tak neuvidíte jediné stresované zvíře. Neučím je něco nepřirozeného, nechám je dělat to, co je baví,“ prozradil svůj přístup Joo.

Principál nechal nakouknout pod pokličku a rozpovídal se i o představení, které Českobroďáky čeká. „Celý program je neuvěřitelný, když nebudu mluvit o tygrech a leopardech, tak nám tady třeba pumy jezdí na ponících,“ zmínil Jaromír Joo. Na brodské diváky ale čeká i skupina tanečníků a artistů, kteří tančí na hity Michaela Jacksona. „Určitě jste neviděli čtyřmetrového repujícího kostlivce,“ láká Joo.

Ve městě, kam jeho cirkus přijede, rád chodí na procházku se svými tygry a leopardy. „Nedávno jsme byli v Plzni a vyrazili jsme jako obvykle se ženou na procházku,“ rozpovídal se Jaromír Joo. „Moje žena šla s tygrem a já s leopardem,“ přiblížil. „Okolo jel člověk na kole a byl z toho tak vyjevený, že naboural do sloupu,“ zmínil Joo veselou historku.

Cirkus Jo – Joo ale podle něj není obyčejným cirkusem. „Je to cirkus nové doby,“ hlásí jeho principál. V dnešní době je už podle něj nutností využívat projekce, speciální světla a podobné moderní technologie. Nové zkušenosti nabírá zejména při zimních cestách s cirkusem po zahraničí. Se svými zvířaty se už podíval do Vietnamu, Singapuru, Mongolska, Libanonu nebo na Kubu. „Letos jede část našeho cirkusu do Číny, přesněji do Hongkongu, kde bude účinkovat v revue Holiday on Ice,“ zmínil se Joo. „Je obrovská pocta jenom tam být,“ usmíval se. Kromě cirkusu Jaromíra Joo by Českou republiku v programu měl reprezentovat i úspěšný krasobruslař Tomáš Verner.

Při svých cestách do zahraničí se snaží praktikovat svou zálibu. „Strašně rád spím na zajímavých místech,“ upřesnil Jaromír Joo. Spal jsem dokonce i v pyramidě, ale tam mě to stálo obrovskou pokutu,“ vzpomínal. Původ své záliby je podle něj už v dětství. „Kdysi se nám v Mongolsku rozbil autobus, tak jsem přespával v takovém chrámu. Měl jsem tam úžasné sny, takže asi tam vznikla tahle má záliba,“ přemítal

Cirkus Jo – Joo hostuje až do neděle v Českém Brodě, kde ukončí své letošní turné po České republice. Příští rok v březnu vyrazí na další turné, se kterým bude začínat v Kolíně.

Martin Šnajdr

SOUTĚŽ:

První český národní cirkus Jo – Joo hostuje v Českém Brodě na ploše u hřiště při Základní škole Žitomířská ve dnech 19. – 22. listopadu (ve všední dny začíná představení v 17 hodin, o víkendu ve 14 hodin). Chcete se na představení podívat zdarma? Pak stačí správně zodpovědět soutěžní otázku a mít trochu štěstí při odesílání e-mailů. Na pět odesilatelů, jejichž e-mail dorazí dnes na redakční e-mail redakce.kolinsky@denik.cz jako první, bude v pokladně cirkusu čekat dvojice volných vstupenek. Na co se dnes ptáme?

Kterým rokem se datuje vznik Prvního národního cirkusu Jo – Joo?

Pro úplnost uveďte do e-mailu své jméno a adresu.