Ještě předtím se však velcí a hlavně malí návštěvníci po celé sobotní odpoledne mohli bavit při historicky laděných soutěžích a tvořivých dílničkách, malovalo se na dřevo, tvořila se keramika, bojovalo se na kládě, diváky bavila čtveřice bubeníků, přesněji dvojice bubeníků a dvojice bubenic pod názvem Tutabota, spolu s pořádajícím sdružením Poprávu se představila i Česká družina šermířská Novica, skupina dobového tance Salome a další. Tentokrát se u soutěží nerozdávaly tolik sladkosti, ale spíše užitečnější drobnosti pro školáky jako sešity, mikrotužky, gumy.

Diváků přišlo o něco méně než vloni, někteří se nejspíš zalekli avizovaných bouřek a deště, jimiž meteorologové hrozili na celou sobotu. „Kdyby se nás zeptali, řekli bychom jim, že pršet nebude, a i kdyby nad celým Kolínem ano, tak nad naším dvorem ne," řekl Tomáš Tvrdík ze společnosti Poprávu. A měl pravdu. Po celý den byla obloha jak vymetená, po dešti ani památky, bouřkové mraky se přihrnuly až dávno po skončení akce.

„Pro nás jako účinkující to bylo náročné, samozřejmě přišla únava, ale jsme rádi, že diváci odcházeli spokojení. A také samozřejmě, že nedošlo k žádnému zranění," dodal Tomáš Tvrdík. A co si budeme povídat, při akcích, kde se bojovníci „řežou" hlava nehlava a hoří předměty včetně dřevěné palisády, jsou bezpečnostní opatření věru důležitou součástí.

„Nejvíc se mi líbila pohádka, ten hodný barbar, no vlastně i ten zlý a ten druhý, jak se prali, malování zvířátek a pejskové," řekla malá návštěvnice Deniska. Příchozí kladně hodnotili také fakt, že celé odpoledne mělo průvodce, přesněji průvodkyni, která s mikrofonem, průvodním slovem a otázkami na účinkující i účastníky prošla všechny stánky s ukázkami a stanoviště se soutěžemi, diváci měli přehled o blížícím se začátku představení, takže děcka mohla třeba dotvořit svá keramická díla, a tak dále. A co bude příště? Už nyní Popráváci vymýšlí příběh na Pekelný dvůr, tedy na období kolem Mikuláše. Věřte tomu, ono to uteče, ani se nenadějeme.