Město nad Labem se tak stává dějištěm jedné z nejvýznamnějších sportovních událostí nejen ve Středočeském kraji, ale vlastně i v celé republice.
Organizuje ji TJ Sokol Kolín – atletika a organizačnímu týmu se podařilo získat podporu visegradských fondů. Pořadatelský atletický oddíl z Kolína tak uspěl mezi více než 250 žádostmi. Na zbrusu novém atletickém stadionu se tak setkají výběry mladých atletů do 19 let zemí Visegradské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko). Nový stadion byl vlastně jakýmsi startovacím bodem celého nápadu. „V zahraničí vídám různé závody, tak mě napadlo, proč něco neuspořádat v Kolíně – teď, když máme nový stadion. Na původním bych si to netroufl,“ říká ředitel závodu, jednatel TJ Sokol Kolín - atletika Antonín Morávek.

Utkání je koncipováno jako pětiutkání reprezentačních výběrů mladých atletů z jednotlivých krajů v regionu V4. Do Kolína tak zavítají reprezentanti Velkopolské atletické federace (Poznaň), Bratislavského atletického svazu a Budapešťského atletického svazu. Českou republiku budou reprezentovat dva celky: Reprezentační družstvo města Kolína a výběr České obce sokolské.

Ředitel IVM Antonín Morávek upozornil, že podobná akce je pro Kolín možností prezentovat nejen atletiku samotnou, ale také celý region jako místo, kde má sport své pevné místo.

Záštitu nad akcí převezme starosta Kolína Vít Rakušan, který přivítá všechny výpravy v reprezentativních prostorách kolínské radnice. Pro účastníky je samozřejmě připravena i prohlídka města jeho památek, podívají se do synagogy, sv. Bartoloměje atd. Záštitu nad akcí převzali ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a velvyslanci Slovenské a Maďarské republiky. Ambassadorkou utkání bude legenda světové atletiky a držitelka světového rekordu na 800 m Jarmila Kratochvílová.

Snahou pořadatele bude vytvořit nejen špičkový atletický podnik, ale také akci, která svým rozsahem zasáhne do kulturní a společenské roviny. A měla by se z ní stát tradice.

Jednoznačně největší hvězdou kolínského mítinku bude podle slov pořadatelů polský běžec Bartosz Kowalczyk, který v aktuálním evropském žebříčku drží 2. místo na 3000 m, 4. místo na 5000 m a 7. místo na 1500 m. Velkopolská atletická federace připravila výpravu pro Kolín velmi kvalitně. Běžkyně na 400 m Wyciszkiewiczová, mimo jiné také účastnice Mistrovství světa do 17 let, úřaduje v evropských tabulkách na 5. místě vynikajícím výkonem 53,71 s. Dalším kvalitním závodníkem polského týmu je běžec Maik, jenž v evropských tabulkách na 3000 m drží 8. příčku. V polské výpravě uvidí návštěvníci IVM další čtyři závodníky, kteří se probojovali do 30. místa v evropské konkurenci tohoto roku.

Papírově nejsilnější výpravou bude Budapešťský atletický svaz. Ten do Kolína přiveze tři účastníky právě uplynulého Mistrovství světa do 17 let. Nejlepším z nich byl diskař Kaplár, který na MS obsadil 11. místo. Dvě atletky maďarské výpravy se navíc dokázaly prosadit v evropském atletickém žebříčku. Diskařka Váradiová výkonem 51,70 m obsadila 10. příčku a překážkářka Munkácsiová se umístila na 15. místě evropských tabulek. Sílu této výpravy dokresluje fakt, že mezi jejími členy bude celkem 11 vítězů mezistátních mládežnických utkání.

Slovenská výprava pod hlavičkou Bratislavského atletického svazu není papírově příliš silná, ale i mezi jejími členy lze najít velmi kvalitní výkony. Slováci přivezou do Kolína 8 mistrů Slovenské republiky, z nichž nejkvalitnější výkony podávají trojskokanky Baňovičová a Chvílová.

Domácí atleti tak nebudou mít jednoduchou cestu vybojovat na IVM některou z medailí. V řadách Reprezentačního družstva města Kolína můžeme však najít také velmi kvalitní závodníky. Jednoznačně k nim patří běžkyně Helena Jiranová, letošní dvojnásobná mistryně ČR na 400 m, která se na konci července zúčastní Evropského festivalu olympijských nadějí v Turecku. Další mistr ČR výškař Matyáš Dalecký bude silnou oporou kolínského týmu. Jeho letošní osobní rekord 207 cm je papírově nejlepším výkonem ve startovním poli. Druhá z mezistátního utkání juniorů a druhá z MČR oštěpařka Petra Andrejsková svým letošním osobním rekordem vévodí startovní listině IVM o více než 5 metrů. Kolínskou výpravu dále podpoří 8 medailistů z letošních Mistrovství ČR a dva účastníci nadcházejícího Mistrovství Evropy juniorů.

Slavnostní zahajovací ceremoniál začne ve středu 24. srpna v 10,30 hodin.

Kdo například do Kolína zavítá:

Mistrovství Evropy juniorů (Finsko, Talinn):
2.místo KOWALCZYK Bartosz (POL) 5000 m 14:07,17
současně 2. místo v evropských tabulkách na 3000 m
4. místo MUNKÁCSY Petra (HUN) 100 m překážek 13,78 s
5. místo VÁRADI Krisztina (HUN) disk 50,56 m
7. místo HUSZÁK János (HUN) disk 58,11 m
9. místo LOSA Martyna (POL) koule 14,86 m
16. místo POSEKANÝ Lukáš (CZE) tyč 485 cm
19. místo SCHMELZ Fanni (HUN) 100 m 12,15 s
19. místo HORVÁTH Felicia (HUN) tyč 390 cm
20. místo GÖNCZÖL Máté (HUN) 110 m překážek 14,64 s
Mistrovství světa dorostenců (Francie, Lille):
9. místo WYCISZKIEWICZ Patrycja (POL) 400 m 53,71 s
11. místo KAPLÁR János (HUN) disk 56,39 m
14. místo KÉRI Bianka (HUN) 400 m 55,70 s
22. místo RAB Attila (HUN) oštěp 63,57 m