Starosta zalarmoval všechny složky, jejichž pracovníky se mu o víkendu podařilo sehnat. Na místě už byla policie a hasiči.

Znečistění bylo nejmarkantnější na pláži u restaurace a v oblasti nazývané "Pod Švestkami". Během dne se skvrny přemístily podle směru, kudy vane vítr. „Nabral jsem vzorky, zapáchá to strašlivě,“ popsal starosta Ivan Kašpar a neubránil se poznámce o liknavosti orgánů vůči celé záležitosti. „Hygienici z Prahy mohou přijet až v pondělí,“ konstatoval. V této chvíli (sobota cca 18,30 hod) se starostovi podařilo kontaktovat přímokolínské hygieniky, kteří ihned vyjeli na místo.Vývoj situace sledujeme, další informace přineseme.

"Nestane se nic kachničkám?" ptal se zhruba pětiletý chlapec tatínka, se kterým si ze břehu podivnou látku prohlíželi. Měl na mysli kachní rodinku, téměř ochočenou samici s několika mláďaty, které návštěvníci písníku pravidelně krmí přivezenými dobrotami.

„Uhynulé ryby jsem zatím neviděl. Zatím,“ předeslal starosta Kašpar.

Laické informace o zdroji znečištění se různí. Prvotní podezření směřovalo k místním rybářům, ale ti podle starosty o původu látky nemají tušení. Nejprve se mělo jednat o chemikálii hubící sinice, pak zase o samotné sinice. „Mastné sinice?“ podivoval se jeden z návštěvníků. „Jsem laik a do vody jsem samozřejmě nelezl, ale tohle je podle mě chemikálie,“ dodal.

On stejně jako všichni ostatní koupáníchtiví návštěvníci se s vyděšením podíval na vodní hladinu, otočil se a odjel. Lidově řečeno na mrtvici z nastalé situace byl i provozovatel občerstvení, u něhož si návštěvníci za krásného letního dne, kdy by za normálních okolností byl písník i kiosek v obležení, dali tak maximálně limču a jeli domů nebo se vykoupat jinam. „Asi se otočilo dno,“ konstatoval blíže neurčený pojem provozovatel občerstvení.

Aktuální vývoj: Ačkoli počasí předchozích několika dnů by rozvoji sinic nemělo vůbec napomáhat, podle prvotního ohledání místa kolínskými hygieniky by se skutečně mohlo o sinice rozmnožené v enormní míře jednat. Přitom při předchozím odběru vzorků hygienickou stanicí bylo voda co do přítomnosti sinic zcela v pořádku. Znamená to tedy, že by se sinice musely pomnožit v rekordním čase a v objemu tak obrovském, že zaráží i odborníky. Jasné stanovisko vydá laboratoř, která odebrané vzorky prošetří v pondělí. „Zatím jsme na Hradišťku vyhlásili zákaz koupání,“ předeslal starosta Ivan Kašpar, který využil moderní možnosti obecního rozhlasu, do jehož vysílání lze vstoupit i přes mobilní telefon. „Během neděle opatříme břehy cedulemi se zákazem koupání,“ dodal. Sinice mohou být nebezpečné především pro těhotné ženy, děti a alergiky. Možnosti, že jde skutečně o sinice, nasvědčuje i fakt, že úhynu ryb ani dalších vodních živočichů nebyl podle starosty zatím zaznamenán. „Poctivě jsem prošel břehy a žádné uhynulé živočichy jsem nenašel,“ konstatoval starosta.

Jana Martinková, Michal Bílek