Hladinu potaženou zelenomodrým filmem olizujícím kamínky břehu zachytil v těchto dnech náš fotograf poblíž pláže, kde se rok co rok koupou a opalují tisíce lidí z Kolína a okolí.

Po upozornění Kolínského deníku vyrazili na místo hygienici, na kontrolu celé plochy vyjel i Ivan Kašpar, starosta Veltrub, pod něž Hradišťko I spadá.
Přinejmenším překvapujícím bylo zjištění, že skvrny dokázaly během 24 hodin téměř zmizet až na tenký proužek podél břehu.

„Voda ale doznala celkové změny, zezelenala, takže jsme odebrali vzorky a uvidíme, co ukáže rozbor,“ uvedli hygienici, kteří Hradišťko I, ačkoli není oficiálním koupalištěm, pravidelně každé léto co do kvality vody kontrolují.

Modrozelený potah hladiny vypadal prakticky stejně jako vloni, kdy následné rozbory ukázaly, že se jedná o neobvykle hojně pomnožené řasy. „Letos se ale skvrny objevily po několika chladných a deštivých dnech, to přece není normální,“ podivuje se starosta Ivan Kašpar. Tomu podivné skvrny nedají spát. Stejně jako vloni vzniká podezření, že znečištění vody nemá na svědomí příroda, ale lidská ruka.

Podivné skvrny na písníku vyvolaly vloni touto dobou podezření na chemické znečištění. Laboratorní testy, které hodnotily mikrobiologické a biologické ukazatele a stanovovaly hladinu chlorofylu, však ukázaly, že právě ta je poměrně vysoká, avšak množství sinic, na které se původně (kromě hrozby chemického znečištění) soudilo, je překvapivě velmi nízké. V kostce řečeno tedy vloni byly v Hradišťku řasy, ale nikoli sinice. Co ukáží testy nyní, by mělo být známo začátkem příštího týdne.

Do té doby by měli být rekreanti při koupání minimálně opatrní, řasy či sinice mohou u citlivějších osob a dětí vyvolat nepříjemné alergické reakce.
„Ale stejně se mi to celé nějak nezdá. Pečlivě si pohlídáme, jestli na Hradišťku nedochází například k nezákonnému vypouštění kanalizace,“ uzavřel starosta Ivan Kašpar.