Zatím vše nasvědčuje tomu, že modrozelené skvrny, které vyvolaly pozdvižení kolem vyhlášeného koupacího místa na písníku v Hradišťku, budou skutečně sinice. Ukazují na to výsledky orientační zkoušky, kterou hygienici provedli o víkendu, další vzorky odebrali v pondělí ráno. Jejich výsledky budou zhruba v polovině týdne.

„Situace na Hradišťku se velmi rychle mění,“ řekla Jana Motýlová z Krajské hygienické stanice Kolín s tím, že v době její kontroly byly skvrny již mírně rozptýlené.

„Skutečně jsme se s tím ještě nesetkali,“ potvrdila neobvyklost situace, kdy se sinice rozmnoží v takové míře a rychlostí blesku. A navíc v počasí, které sinicím nepřálo, a v písníku, kde mají horší podmínky. Nicméně stalo se (potvrdí–li to s konečnou platností laboratoř). Na Hradišťku je zákaz koupání, břehy lemují cedule, podle starosty Ivana Kašpara se do vody zatím nikdo neodvážil. „Návštěvníky jsem posílal na veltrubský písák, tam je čistá voda,“ řekl starosta.

Sinice mohou být nebezpečné lidem s oslabeným imunitním systémem, dětem, těhotným ženám. Způsobit mohou i úhyn ryb v případě, že pokryjí celou hladinu. To se zatím na Hradišťku naštěstí nestalo.