Záplava slunečních paprsků, která se pravidelně střídá s vydatnými dešti, nahrává v České republice velice populární činnosti – houbaření. Především o víkendech se kolony aut z Kolína i okolí vydávají vstříc hledání hnědých klobouků hřibů, které se krčí v popadaném jehličí. I tato kratochvíle je však spojena s určitým rizikem. Při nedostatku obezřetnosti se totiž můžete hravě stát terčem nájezdu vychytralých zlodějů.

Houbařské žně s sebou totiž přinášejí také invazi motoristů, kteří s vozidly zajíždějí až k lesům. Někteří z nich za svou vášeň platí daň v podobě vykradeného auta. „Lidé by ve svých vozidlech neměli nechávat žádné cennosti. Riziko představuje i prázdná taška zapomenutá na sedadle. Zloděj totiž může předpokládat, že v ní najde například peněženku. A tak rozbije okénko nebo vypáčí dveře. Nakonec sice nic neukradne, ale způsobí škodu v řádech tisíců korun,“ varuje před zloději kolínská policejní tisková mluvčí Petra Čimová.

Stejným problémem jsou automobily zaparkované v chatových osadách. „Pachatelé rozlomí zámek dveří nebo rozbijí okno,“ popsala postupy pachatelů mluvčí. Někteří jsou podle ní tak šikovní, že se do vozidla dostanou i bez jeho zjevného poškození. Ve většině případů odcizené vozidlo rozeberou a prodají na náhradní díly.


Jak se chránit proti krádeži?

– uzamknout dveře a okna včetně střešního

– zkontrolovat, zda nejsou na viditelných místech vystaveny hodnotné předměty

– instalovat mechanické zábranné prostředky (uzamykatelné volantové tyče, zámky atd.)