„Hokeji pomůžeme, přestože nás v posledních týdnech mnozí vnímají jako ty, kteří mu chtějí uškodit,“ řekl kolínský místostarosta Pavel Hoffmann.

„Byli jsme na radnici jednat už minulý čtvrtek a ze setkání jsem měl velmi pozitivní dojem,“ potvrdil potřebnou názorovou shodu předseda dozorčí rady hokejového klubu SC Kolín Petr Martínek.

Podle sportovního ředitele hokejového klubu Radka Kmoníčka ale veškeré dohody musí potvrdit realita. „Uvidíme. Pokud by radnice své sliby splnila, snad by to nastartovalo lepší časy kolínského hokeje,“ zůstal Kmoníček opatrný.

Podle něj by se při jednáních s městem, ale i potenciálními partnery, o budoucnosti zejména druholigového A – mužstva, jehož provoz je finančně nejnáročnější, mělo brát v úvahu především to, že tým by byl poskládán z drtivé většiny z kolínských odchovanců.

„A to je hodně důležité. Byl jsem jednat v Praze na Spartě a Petr Bříza to označil za unikát. Hokej v Kolíně nesmíme nechat zaniknout,“ prohlásil Kmoníček.

Nešťastný termín

O zániku seniorského týmu se začalo hovořit především v souvislosti s rekonstrukcí střechy městského zimního stadionu.
Kvůli opravě dokonce mezi hokejovou veřejností panují protiradniční nálady. Nejen v řadách fanoušků A – mužstva, ale také mezi rodiči malých hokejových žáků.

Averze vznikly letos na jaře poté, co vedení města oznámilo termín rekonstrukce. „Začne se v červnu a skončí se začátkem října. Tedy když to dobře půjde,“ řekl Deníku v květnu Jakub Plašil, radní a šéf akciové společnosti Správa městských sportovišť Kolín (SMSK), kterou stoprocentně vlastní město.

A začaly problémy…

Hokejisté tak museli začít řešit nejen hledání azylu, ale také zápasit ve vlastních řadách. Vyšly najevo dluhy, policejní vyšetřování kontroverzního sponzora Jozefa Chromiaka z minulé sezony, muselo se zvolit nové vedení. Prezident Marek ovšem vydržel pouhé dva měsíce. „Musíme pokračovat bez něj. Chceme hokej v Kolíně zachovat,“ řekl člen správní rady klubu Ondřej Franc.

Místostarosta Hoffmann kvituje, že minulý čtvrtek přišli hokejoví funkcionáři připraveni na jednání tak, jako už dlouho ne. „Jasně prezentovali svoji vizi, která má hlavu a patu,“ řekl.

Radní proto v pondělí odhlasovali, že hokejistům částečně zacelí díry v rozpočtu způsobené nejen nezodpovědným hospodařením z minulých sezon, ale také právě nešťastným termínem rekonstrukce střechy haly.

Dva měsíce cestování

Týmy totiž budou muset ještě v srpnu a minimálně celé září dojíždět k tréninkům a k domácím zápasům do jiných lokalit. A ne zrovna blízko. V seznamu jsou města jako Neratovice či Hradec Králové.

„Teprve v září budeme moci i blíž, třeba do Poděbrad nebo do Kutné Hory. Dřív to nejde, nebude tam k dispozici led,“ řekl Ondřej Franc, který s kolegy radním připravil rozvahu zvýšených finančních nákladů na cestování a pronájmy ledové plochy jinde.

„Jedná se o necelých čtyři sta tisíc korun, které najdeme v rozpočtu pro letošní rok. Šetříme totiž například právě za provoz svého zimního stadionu, tudíž z těchto ušetřených prostředků uhradíme mládežnickým družstvům led v jiných lokalitách a také cestovné,“ uvedl místostarosta Hoffmann s tím, že se pro hokejisty najdou i peníze v měšci, který slíbila uvolňovat pro kolínský sport a kulturu společnost AVE CZ. Ta od začátku letošního roku vlastní majoritní balík akcií v bývalých technických službách. „Najdeme tam prostředky, které by mohly pomoci A – mužstvu rozjet novou sezonu. Chápeme, že rekonstrukce stadionu klubu neprospěla,“ podotkl Hoffmann.

Vše prý stihnou včas

Na zimním stadionu se mezitím dokončuje pískování konstrukce a budou se provádět nátěry ocelových konstrukcí a povrchů červenohnědou barvou.
„Podhledy budou šedé,“ řekl Petr Křeček, majitel dodavatelské firmy.

Práce prý jdou podle harmonogramu. A existuje předpoklad, že budou dokončeny v termínu stanoveném smlouvou. „To i přesto, že jsme museli zvládnout i vícepráce v důsledku dalších objevených závad,“ dodal Křeček.

Podle našich informací je smlouva mezi SMSK a dodavatelem postavena tak, že by nejdůležitější práce měly skončit do 30. září a ledová plocha by pak měla být připravena nejpozději v následujících dvou až třech dnech.

Školu čekají trable s rozvrhem

Záplavu pozitivních zpráv však přece jen kalí těžkosti, které kvůli opravám na stadionu přijdou po prázdninách na Základní škole v Lipanské ulici v Kolíně. Nastanou potíže s rozvrhem. Fungují tam specializované třídy se zaměřením na lední hokej. Žáci musí svůj školní rozvrh skloubit s hokejovými tréninky „Dát dohromady rozvrh pro příští školní rok pro nás bude obrovský problém. Pravděpodobně budeme muset postavit provizorní na tři měsíce, po dobu, kdy budou děti z hokejových tříd jezdit trénovat mimo Kolín,“ řekl ředitel školy Bohumil Herčík.

Na první pohled se to může zdát jako banalita, ale nese to s sebou další trable. „Pominu to, jaká práce je vůbec rozvrh postavit, protože nám žádný program nezohlední naše tři specializace, a musíme tedy celý rozvrh stavět ručně. Největší nepříjemnosti to způsobí rodičům dětí, kteří si podle rozvrhu v září domluví veškeré mimoškolní aktivity svých ratolestí, zuškou počínaje a sokolem konče. Co budou dělat, když jim v prosinci změníme rozvrh a najednou bude odpolední vyučování jinak? Nad tím se bohužel nikdo při plánování rekonstrukce zimního stadionu nezamyslel,“ poznamenal ředitel.

Petr Koděra, Dana Zářecká

Kompletní materiály k rekonstrukci střechy zimního stadionu najdete vpravo od článku v rubrice "Související články."