V sobotních odpoledních hodinách byly totiž všechny vrtulníky u jiných případů, a smrtelně zraněný chlapec byl proto transportován nejprve sanitním vozem do kolínské nemocnice a následně až letecky do pražského Motola. Tam, jak potvrdila mluvčí nemocnice Eva Jurinová, po několika hodinách zemřel.

Po Kolíně se ihned začalo hovořit o dostupnosti akutní lékařské pomoci v regionu.

„Kolínská nemocnice je na život ohrožující stavy připravena kvalitně - a to jak personálně, tak i co se týče nezbytných urgentních vyšetření a jejich časové dostupnosti,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel. „Některá poranění však svým charakterem vyžadují zcela specializovanou péči, která je poskytována pouze centralizovaně - v tzv. traumacentrech,“ dodal a upřesnil sled událostí po pádu hocha z okna panelového domu.
„Pacient byl po pádu ze sedmého patra při urgentním přijetí na oddělení RES zajištěn zcela lege artis, byla provedena všechna potřebná vyšetření nezbytná ke stanovení diagnosy, a to v horizontu minut,“ odpověděl s tím, že vše probíhalo za pokračující intenzivní a resuscitační péče, kterou tak závažné poranění vyžadovalo.

„Zcela správně byl pacient ihned po zajištění vzhledem k charakteru zranění transportován leteckou záchrannou službou do traumacentra motolské nemocnice, kam poranění takového stupně závažnosti, dle koncepce o polytraumatizované pacienty, spadají. Vzhledem k tomu, že se jednalo o poranění mnohočetná, postihující orgány všech tělesných dutin i závažná končetinová poranění, bylo takové zranění nadhraniční, i přes poskytnutí maximální resuscitační péče prakticky bezprostředně od úrazu,“ dodal.

Mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková i včera potvrdila, že bohužel v tomto případě nebylo možné vrtulníky leteckých záchranných služeb povolat. Ve stejnou chvíli byly u jiných zásahů. „Spolupracujeme samozřejmě se záchrannou službou všech krajů,“ doplnila Janečková s tím, že jakmile byl první vrtulník k dispozici, pacient byl transportován letecky do Prahy.

Jana Martinková, Zdeněk Holeček