Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde je pohřben Prokop Holý

Lipany – Cesta od Vitic vede z části pod kopcem správně nazývaným Lipská hora. Do hory má sice daleko, ale je známější než mnohé podstatně vyšší vrcholky. Proslavila se 30. května 1434 bitvou mezi koalicí katolíků a umírněných kališníků a radikálních husitských vojsk. Obě strany při vzájemném střetnutí používaly tradiční husitskou výzbroj i taktiku, výsledek bitvy je dostatečně známý.

10.11.2009
SDÍLEJ:

Lipany a okolíFoto: Pavel Pávek

Radikální husité v čele s Prokopem Holým se opevnili ve vozové hradbě a vyčkávali útoku koaličních sil. Ty po předstíraném útoku začaly jako by zmateně ustupovat, radikálové otevřeli vozovou hradbu a vyrazili pronásledovat ustupující. Ti ale ústup obrátili na útok, zároveň na otevřenou hradbu zaútočila skrytá jízda a o výsledku bitvy bylo vlastně rozhodnuto. Snad jediní, kteří situaci okamžitě pochopili, byli Jan Čapek ze Sán a Ondřej Keřský, velitelé jízdy radikálů. Později sice byli většinou kronikářů označování za zrádce, ale ústupem ke Kolínu zachránili alespoň menší část bojovníků, ztráty na obou stranách se pohybovaly okolo 1500 bojovníků.

Bitvu připomíná roku 1881 postavená kamenná mohyla na Lipské hoře, archeologické nálezy z bojiště ukazují v Podlipanském muzeu v Českém Brodě, ve stejném městě je monumentální pomník Prokopa Velikého, dílo sochaře Karla Opatrného. Okolí mohyly je od roku 1870 vždy ve výroční den bitvy místem setkání, které připomíná zlom husitských válek. Je i místem rozhledu po veliké části Čech, za jasného počasí zhlédneme panorama od Českého středohoří, přes Říp až po Krkonoše.

Ves Lipany je písemně připomínána již v roce 1360, kdy v ní stála tvrz vlastněná Lipanskými z Lipan. Nejstarším prokázaným předkem rodu byl Čeněk, maršálek Anny Svidnické a královský purkrabí na hradě Lichnice. Později byly Lipany připojeny k černokosteleckému panství, tvrz zanikla a koncem sedmnáctého století již po ní nebylo stop.

Lipanské bojiště má své tajemství. Vítězové po bitvě pochopitelně pátrali po mrtvole Prokopa Holého, ale ta nebyla nikdy nalezena, vlastně se neví, zda padl, nebo se mu podařilo uprchnout. O konci nebo zmizení se vypráví několik legend. Podle některých byl tajně pohřben Ve Viticích, Borku, nebo přímo v Lipanech. Další tvrdí, že Holý boj přežil a pokusil se ukrýt na hradě u dnešních Tuklat, ale byl dopaden vojáky Panské jednoty. V roce 1864 byli obyvatelé Kolína přesvědčeni, že pozůstatky Prokopa Holého byly nalezen u nich. Na okraji města objevili hrob a pozůstatky urostlého muže s mečem a kalichem připomínajícím husitský. Objevily se hypotézy, že tělo odvezl z Lipan tajně Jan Čapek a v Kolíně ho pohřbil. Časem ale odborníci prokázali, že pozůstatky z hrobu jsou z období okolo roku 900. O místech posledního odpočinku legendárního vojevůdce tak do dnešních časů zůstaly jen pověsti a úvahy…

Pavel Pávek

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Kolín – Práce na modernizaci autobusového terminálu pokračují druhou etapou, pracuje se přímo před budovou vlakového nádraží až k poště. „Jsem rád, že už je průjezdná Rorejcova ulice k Futuru. A vypadá docela pěkně, člověk už si trochu představí, jak by to mohlo po rekonstrukci celé vypadat,“ řekl řidič Milan Sehnal.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení