Senátní volby proběhly regulérně. Tak si lze přeložit vyjádření Nejvyššího správního soudu ČR, když zamítl žalobu podanou jedním z kandidátů. Konkrétně se jednalo o Jiřího Hanzlíčka, který se ve volbách ucházel o senátorský mandát za Stranu důstojného života.


Celá situace byla ovšem mnohem zamotanější, než by se na první pohled mohlo zdát. „Celé to začalo tím, že jsem se rozhodl podat žalobu kvůli mediální diskriminaci neparlamentních stran volbách. Žijeme sice v demokratické republice, ale způsob jednání především celostátních médií od tisku až po televizi je nevídaný. Všude se prezentují pouze dvě nejsilnější politické strany, neboli ODS a ČSSD. Čas od času se ještě objeví zmínka o menších parlamentních stranách, ale to je tak všechno,“ uvedl důvod žaloby Hanzlíček, který v uplynulých volbách dostal od voličů senátního obvodu č. 42 – Kolín celkem 301 hlasů.


Ovšem i kandidát na senátora si vyzkoušel, že v soudním systému České republiky není nejjednodušší se dobře orientovat. „Svou obžalobu jsem nejdříve poslal na krajský soud, kde mi ovšem takřka vzápětí odpověděli, že toto není v jejich popisu práce a ať se obrátím na městský soud. U městského soudu mě pro změnu odkázali na Nejvyšší správní soud ČR. Když jsem zde tedy předkládal žalobu na mediální diskriminaci neparlamentních stran ve volbách, bylo mi sděleno, že takto formulovanou žalobu nelze podat a jedinou možností je žaloba na neplatnost voleb,“ popisuje strastiplnou cestu po soudech Hanzlíček, který ovšem vzápětí dodává, že stížnost na neplatnost voleb podaná měsíc po skončení voleb nemohla mít šanci na úspěch. Tato domněnka se nakonec ukázala jako pravdivá, když minulý čtvrtek dorazila od Nejvyššího správního soudu ČR zamítavá odpověď, která tak mohla definitivně otevřít hlasování o nové Radě Středočeského kraje, která nemohla bez projednání této záležitosti proběhnout.


A jakého výsledku chtěl Hanzlíček touto žalobou dosáhnout? „Šlo mi především o to, až se budou konat jakékoliv budoucí volby, aby bylo učiněno nějaké opatření, co se týká mediální prezentace stran. Pokud to bude i nadále fungovat jako v posledních volbách, tak se mohou ušetřit miliony za reklamní kampaně a zástupci nejsilnějších parlamentních stran si o křesla mohou zahrát třeba mariáš,“ dokončil svou myšlenku Hanzlíček.