Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor pekařství versus město: Kdo má od roku 1911 udržovat kanál?

Kolín - Na lavici obžalovaných usedli v pondělí 16. února u Okresního soudu v Kolíně opět zástupci Vodosu a Města Kolín. Pekařství Hankovec je žaluje za to, že mu stará, přesněji řečeno dnes už historická kanalizace způsobila a nadále způsobuje statické problémy budovy.

16.2.2009 1
SDÍLEJ:

Právní zástupce žalované strany Jan Vych těsně před zahájením pondělního soudního líčeníFoto: DENÍK/Michal Bílek

Zhruba hodinový výslech svědka Romana Hostičky, který prováděl pomocné práce při sanaci kanalizační stoky (podle názoru Karla Blažka, spolumajitele firmy Hankovec, neodborně provedené) nepřinesl příliš nových informací, snad jen ve většině případů potvrzení skutečností, jež zazněly již při výsleších ostatních svědků. Snad jen ve výpovědi o zkoušce odolnosti polystyrenu se poněkud rozchází se svým spolupracovníkem. Polystyrenové špalíčky měly udržet trubky, jimiž se při sanaci stará kanalizace provlékala, na svém místě. Neudržely. Vztlaku trubek, do jejichž okolí se lil beton, polystyren neodolal, a roury vyplavaly až ke stropu kanalizační stoky. Při předešlém líčení svědek Miloš Herzog uvedl, že zkouška odolnosti polystyrenu proti tlaku byla provedena. Jeho kolega Hostička však v pondělí řekl, že to neviděl. Sanační „četu“ přitom tvořili jen oni dva.

V rámci listinných důkazů byly předsedkyni Monice Mikšovské předloženy například kopie smlouvy o komplexním provozování veřejné kanalizace včetně příloh a dodatků, fotografie zachycující potkany a těsto v kanalizační stoce či rukou psaný, místy ne zcela čitelný stavební deník. Předložena měla být také smlouva mezi Milošem Herzogem a firmou Březina jakožto generálním dodavatelem prací. Ta však nejspíš k dispozici nebude, protože, jak reprodukovala soudkyně Monika Mikšovská, Miloš Herzog s tím nesouhlasí a písemné vyjádření dodá.

Řeč se před soudní stolicí nemohla nestočit na tradiční osrstěné obyvatele kanalizací – potkany, kteří se, jak se zdá, stávají klíčovými pro obhajobu. Ta již minule navrhla předvolat zoologa. „Jak jste věděl, že jsou v kanalizaci potkami, když jste nebyl uvnitř?“ ptal se právní zástupce města a Vodosu Jan Vych svědka Romana Hostičky. „Viděl jsem je zvenčí odkrytým kanálem. Bylo jich někdy jeden, jindy pět, šest,“ odpověděl Hostička.

Z úst právníka Jana Vycha zazněla také jiná informace, pro další průběh líčení možná velmi podstatná. Podle jeho slov vyzval Vodos majitele pekařství, aby jej vpustil do objektu, aby bylo možné práce dokončit. To však pekárna odmítla, podle Karla Blažka proto, že to bylo již v době, kdy probíhal soud. Pokud by došlo k vymáhání škod vzniklých prodlením, požadovalo by se podle právníka Vycha jejich uhrazení právě na pekařství, jež je dnes v roli žalobce.

Zajímavým momentem včerejšího líčení byly i listinné důkazy v podobě historických materiálů ze začátku minulého století. Jedním z nich bylo například rozhodnutí Okresního hejtmanství v Kolíně z 30. října 1911, v němž se mimo jiné praví, že pekárna kanál, který se její budovou zastaví, udržovati musí, a pokud by tak nečinila a kanál se ucpal, je to na její zodpovědnost a nemá nárok na náhradu škod. V roce 1925 píše majitel Jan Hankovec „slavné městské radě“, že kanál jest již ve stavu chatrném a hrozí sesunutím, pokud se vbrzku neopraví. Radní se však odvolávají právě na stavební povolení z roku 1911, ukládající údržbu kanalizace pod celým majetkem, a nařizují dát kanál do řádného stavu.

Právní zástupkyně pekařství Jana Toušová mimo jiné namítá, že tato povinnost ve skutečnosti nikdy nevznikla. „Bylo–li by dovozeno, že ano, hraje jednu z hlavních rolí to, že nemovitosti byly znárodněny, v důsledku čehož by rovněž tato povinnost ze zákona zanikla,“ dodala. Karel Blažek za pekařství Hankovec doplnil, že zde jde také o záměnu budov. „Žalobci neuplatňují nic ohledně budovy B (dnešní pekárna), škody vznikly na budově A,“ dodal.

Líčení bylo nakonec odročeno. Dalším termínem je až duben, a to z důvodu, že Karel Blažek odjíždí na čas do svého bydliště v Kanadě.

Autor: Jana Martinková

Místo události:
16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Kolín – Práce na modernizaci autobusového terminálu pokračují druhou etapou, pracuje se přímo před budovou vlakového nádraží až k poště. „Jsem rád, že už je průjezdná Rorejcova ulice k Futuru. A vypadá docela pěkně, člověk už si trochu představí, jak by to mohlo po rekonstrukci celé vypadat,“ řekl řidič Milan Sehnal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení