„Vážíme si toho, co pro nás, občany děláte. Ale když se někdo ozve, mělo by se o tom mluvit, abychom si vzájemně vyhověli,“ shrnul Pavel Konývka, jeden ze signatářů petice proti výstavbě haly ve vytipované sídlištní lokalitě. Starosta Jiří Buřič ujistil, že všichni členové zastupitelstva dostali materiál a samozřejmě na něj bude písemná reakce. Zároveň citoval z internetového rozhovoru, který poskytl Jakub Plašil, předseda představenstva Správy městských sportovišť Kolín, tedy investora stavby. V rozhovoru zazněl i názor člověka, patřícího k další skupině obyvatel, která není tolik slyšet, ale halu jednoznačně vítá. „Ale nemá ji pod okny,“ zaznívaly hlasy z řad občanů, kteří se sešli na veřejném zasedání zastupitelstva.
Vedení města připomnělo, že územní plán, který se schvaloval už před x lety a nikdo se proti němu neozval, určuje toto místo právě pro sportovní halu. „To znamená, že je tam předurčená už roky, jen zatím nebyla vybudovaná,“ poznamenal starosta. „Kdo kromě vás chodí na zastupitelstva? Kdo se chodí dívat na úřední desku? To by bylo tak drahé, obeslat lidi, kterých se to týká, poštou?“ ptal se Pavel Konývka.
„Zadání a projednávání změn územního plánu je veřejné a neodehrává se na zastupitelstvech,“ vysvětlil Jiří Buřič.
Místo na sídlišti, kde má stát sportovní hala, je dnes hojně využívané, říkají ti, kteří proti její výstavbě protestují v obavě o vykácení zeleně, zvýšení hluku, vandalismu, dopravního zatížení a podobně v místě, kde žijí.
„Je tam neskutečný bordel, písek máme až v ložnici,“ zhodnotila dvaatřicetiletá obyvatelka lokality současný stav místa, kde má hala vyrůst. „Mám osmiletou holku, nedokážu si představit, že bych ji dnes pustila samotnou před barák. A teď tam má ještě stát hala,“ dodala. „Měl by se zvážit koeficient zastavěnosti,“ připomněla další obyvatelka Jana Lašťovičková. „Přes poledne si tam na sluníčku hraje kolem sta dětí,“ poznamenal Jaroslav Holler. „Je to jediné místo, kde je chládek, kam se s dětmi dá jít. Prostor navštěvovalo denně 60 děti z 1. ZŠ a 60 ze 7. ZŠ,“ řekla Dana Kuběnková, která podle svých slov 40 let pracovala jako vychovatelka.
Zajímavý pohled do problematiky vnesla další obyvatelka, Jana Kejdová. „Před 10 lety se tam měla stavět hala pro basketbalisty, pamatuji si to, chodila tam dcera,“ poznamenala ke stavbě, proti níž se tehdy žádný odpor nezvedal. Starosta Jiří Buřič potvrdil, že prvotní impuls k současnému projektování haly vyšel skutečně právě od basketbalistů. „Když mezi domy kdysi vznikal současný plácek, jedni se těšili, druzí protestovali, že je bude rušit monotónní bouchání míče,“ dodal a na argumentaci o zničení posledního volného místa pro děti připomněl, že hned o kousek dál vznikne centrální, vybavené dětské hřiště. „Je rozdíl hala na basketbal a hala ode zdi ke zdi paneláků,“ namítla obyvatelka Lašťovičková. Z veřejného zasedání zastupitelstva odcházeli odpůrci haly v dané lokalitě s konstatováním, že podniknou další kroky. „Nesmíříme se s tím, aby tam něco takového stálo,“ řekl Pavel Konývka.
Vedení Správy městských sportovišť Kolín, jež bude investorem stavby haly, spolu s městskou radou vydalo prohlášení, v němž v deseti bodech vysvětluje výhody umístění nové sportovní haly právě na sídlišti. Připomíná například enormní poptávku, která po hale ve městě je už roky. Pro asi 65% obyvatel města je hala v dochodné vzdálenosti od jejich bydliště (1,5 km). Zvýšení dopravního zatížení se v místě prakticky neprojeví. Přípustná jsou pouze krátkodobá zvýšení. Parkovací kapacita je zcela dostačující běžnému provozu haly. V době mimo konání akce bude parkoviště otevřeno i pro obyvatele okolních domů. Dostatečná je i kapacita inženýrských sítí v místě, stávající zeleň bude stavbou dotčena v minimální možné míře, po dokončení bude doplněna, plochy doznají parkové úpravy s lavičkami a dětským koutkem.
Hala vyhoví požadavkům na kvalitu akustiky, světelného prostředí, tepelně-izolačních vlastností, ekologie a hospodárnosti provozu. Pokud by hala stála za městem, zátěž s dopravou dětí a mládeže by byla tímto přesunuta na rodiče, školy a sportovní kluby, by byla enormní, časově a finančně náročná, neekologická i nebezpečná. „Stejné je to i s dopravou většiny diváků a návštěvníků haly,“ stojí dále v prohlášení. Další argumenty čtěte v souvisejících článcích.