Přestože slavnostní průvod s mažoretkami, Městskou hudbou Františka Kmocha a zúčastněnými kuchaři se napříč náměstím vydal v půl jedenácté, milovníci dobrého jídla a pití okupovali zaplňující se stánky již dlouho před tímto oficiálním začátkem.

Především před stánkem maďarských uzenářských dobrot se vytvořila okamžitě dlouhá fronta, která se trošku ztenčila až pozdě odpoledne, ale úplně nezmizela prakticky nikdy.

„Vždycky si u nich kupuji špek z chlupatého prasete, ten je opravdu úžasný," labužnicky pronesl Vladimír Ditrych z Veltrub.

Degustační porce stála dvacetikorunu a nabízelo se opravdu všechno počínaje klobásami či gulášem přes do obličejíčků stylizované pizzy z mateřské školy až po speciality z ryb a sushi, chléb s česnekovou nebo cibulovou přísadou, sladké koláče a mnohých dalších chutných lahůdek a k tomu pestrá nabídka piv, vín i burčáků.

Po pátečním vyhlášení celostátní prohibice pak zcela chyběl tvrdý alkohol. „Chtěli jsme flambovat palačinky, ale ani to jsme neriskovali," omlouvali se mladé kuchařky z jednoho stánku.

„Na vaření se alkohol používat může," tvrdil později z pódia Filip Sajler, polovina populární dvojice Kluci v akci, který měl pod patronací menší Odborné pódium, na kterém se vařilo, soutěžilo v krájení pochutin nebo se předváděly barmanské dovednosti nejen v podání špičkového Miloše Skořepy.

Kdo si však přispal, mnoho specialit už neochutnal. „Přišel jsem v půl druhé a většina ze stánků už byla prázdných, neměli už ani burčák, který jsem tu loni koštoval," mračil se padesátiletý Vladimír ze Sendražic.

„Každému vystavovateli garantujeme odběr určitého počtu porcí, co si vezme navíc, je jeho věc, asi nechtějí příliš riskovat," reagoval jeden z organizátorů.

Na své si však přišly nejen žaludky, ale i ostatní smysly. Přestože kulturní program nabízel dva osvědčené taháky, neměl slabé místo a i podle jména neznámé spolky předváděly kvalitní výkony. Frajeři z Galerky rozezpívali náměstí staropražskými a hašlerovskými písničkami, pánská taneční skupina Rasputin předvedla číšnickou variaci na Kornův Hotel Ritz a poprvé na veřejnosti společně zazpívala písničku o knedlících.

Soubor Bando Latino swingoval nejen v latině, Shadow Quartet v nezvyklém obsazení zahráli i písničku od Anety Langerové a na úplný závěr zazpíval pěvecký soubor Sonus dokonce i za doprovodu skotských dudáků Kilt z tuzemské krajiny.

Nejvíce se náměstí samozřejmě zaplnilo na největší taháky – Petr Kolář s kapelou zazpíval písničky z nové desky, ale pochopitelně i Jednou nebe zavolá či mega hit Ještě že tě lásko mám.

Na připravenou Šípkovou Růženku z časových důvodů bohužel nedošlo. Věra Špinarová s Bandem svého syna Adama Pavlíka nakazila publikum dobrou náladou a i dámy v letech tleskaly s rukama nad hlavou a pískaly na prsty, nechyběl samozřejmě Meteor lásky, Jawa 250 či bubleggumová Raketou na Mars.

Ukázalo se, že festival zaměřený na dobré jídlo a pití má pod Bartolomějem určitě své místo.

Jedlo se i soutěžilo

Pohár šéfkuchaře Ladislava Nodla si odnesl profesionální kuchař Pavel Sasík a Střední odborná škola a odborné učiliště Kutná Hora si odnášela cenu pro školu vychovávající nástupce tohoto legendárního kuchaře.

V hlavní gastronomické soutěži si nejvyšší vavříny odnesla Hotelová škola Poděbrady před ISŠ Příbram a SOŠ stravování Říčany. Oceněn byl také kuchař David Špidra, soutěž příchozích o nejchutnější štrúdl vyhrála Růžena Homolová z Ratboře před domácí Marcelou Illkovou a kolektivem z Integrované střední školy z Příbrami. Kuchař Jan Michálek překvapené Adéle Gondíkové, která celým odpolednem s vtipem, nadhledem a kultivovaně provázela, vysvětlil rozdíl mezi závinem a štrúdlem, který prý opravdu existuje. Vítěz o nejlepší řízek letos vyhlášen nebyl, zvláštní cenu si odnesli, pochopitelně, Maďaři z Detkyvad Kft za jejich zvěřinové speciality.

Jediný menší incident

Přestože vícestupňová piva i vínka lezla do hlavy, jediný incident způsobila dvojice bezdomovců, z nichž toho, který neváhal ukazovat okolí svůj zadek a ještě byl agresivní, odvezla hlídka městské policie v nákladovém prostoru svého automobilu.

Autor: Zdeněk Hejduk