Výslechem svědků pokračovalo v úterý a ve středu u Obvodního soudu pro Prahu 4 líčení ve věci úplatkářské aféry související mimo jiné s kolínskou firmou Geosan Group.

Na lavici obžalovaných usedli její představitelé Luděk Kostka, Roman Wurst a dalších dvanáct osob. Obžaloba je viní například z podílu na nabídce úplatku zhruba 800 tisíc korun za to, aby Geosan vyhrál výběrové řízení na přestavbu Státního okresního archivu v Kutné Hoře.

Jak jsme už informovali, Luděk Kostka, kterému hrozí až pětileté vězení, obvinění odmítá. Veřejnost však zajímá, zda se podobné praktiky nemohly přihodit i při získávání zakázek v Kolíně, kde Geosan staví doslova na každém kroku. Jmenujme přestavbu plaveckého bazénu na aquapark, výstavbu stovek bytů pro TPCA, budování centrálních operačních sálů v nemocnici či rekonstrukci Karlova náměstí.

Kolínská radnice se případného vyšetřování nebojí. „Policie by jen plnila svou povinnost, nebráníme se vyhovět jejím případným požadavkům. Žádné jsem ale nezaznamenal,“ shrnul starosta Kolína Jiří Buřič.

O zakázce na dodavatele stavby centrálních operačních sálů rozhodlo podle ředitele nemocnice Luďka Rubáše výběrové řízení. „Na jeho základě mi rada kraje uložila podepsat smlouvu s vítěznou firmou. Pokud vím, přidělení zakázky nikdo nezpochybnil ani neprověřoval,“ uvedl ředitel Rubáš.

Policie se podle všeho k prověřování Geosanu nechystá. „Někdo by musel podat v takové věci trestní oznámení. Anebo bychom museli mít důvodné podezření, že došlo k trestné činnosti a pak bychom jednali sami od sebe, jak nám ukládá zákon. To se stalo například v případu okolností chystaného prodeje kolínských technických služeb. Kolínskou radnici už jsme požádali o vydání potřebných písemných materiálů, které potřebujeme k vyhodnocení,“ řekl Bohumil Manich, zástupce kolínského policejního ředitele. Dodal přitom, že kolínská policie za posledních dvanáct let stavební aktivity firmy Geosan neprověřovala.

Více o soudním líčení s Luďkem Kostkou čtěte zde: https://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ko_kostka20071008.html