Určitě si vzpomenete na jaro, kdy jsem tady psala o Žížalách, žížalácích a žížalčatech. Kdo si nevzpomene, tomu ráda připomenu, že to byla Fuchsovina o žížalách, které vyrábí mí kamarádi Žížaláci ze Sociálně terapeutické dílny v Kouřimské ulici č. p. 15. Dělají spoustu jiných věcí, které si můžete v jejich dílně zakoupit denně od 8 – 15 hodin, ale od té doby, co tady vyšla Fuchsovina o žížalách, vyrábí nejvíce skoro metrové žížaly, které jsou ideální v zimě jako žížalí výplně mezi okna, ale vypadají například krásně i omotané kolem květináče. Myslím, že mohu klidně napsat, že Kolíňáci si žížaly mých Žížaláků zamilovali tak moc, že jim nosí do dílny zbytky látek, aby bylo z čeho žížaly vyrábět.

Já například mám jednu žížalu na chalupě- říkám jí Tepírek, dvě žížaly má moje dcera ve svém půvabném bytečku, dvě ode mě dostaly děti mého webmajstra Tomáše Adámka, a včera jsem si došla k mým Žížalákům pro dalších šest žížal!

Moje maminka má v baráčku ve Žlebech čtyři okna a bude v nich mít žížaly, na které se budou chodit dívat celé Žleby! A dvě žížaly půjdou pod pražský vánoční stromeček k mé sestře Jolaně a skoro švagrovi Milanovi.

Ale nejenom žížalami žijí mí Žížaláci v Kouřimské ulici č. p. 15! Vyrábí spoustu jiných věcí a hodně Kolíňáků si už zvyklo chodit do jejich dílny pro ručně dělané, originální dárky. Se svými výrobky se už tradičně zúčastnili Jarmarku u Ludmily v Praze a ve stejný den probíhal i řemeslnický trh v Kolíně a na obou akcích mí Žížaláci skvěle zažížalovali!

A teď pozor! Nejdůležitější zpráva! Za týden, ve středu 7. října, bude od 9 – 16 probíhat Den otevřených dveří jak v dílně v Kouřimské ulici, tak v Mele, což je chráněné bydlení v Sendražicích, v ulici Jana Nerudy č. p. 375. Mela úzce spolupracuje s Kouřimskou ulicí, protože Žížaláci, kteří chodí do Kouřimky, bydlí v Mele. t. j. v Sendražicích.

Šéfka Žížaláků, Lýdie Kratinová (KratinovaLydie@ seznam. cz, telefon 607 284 795), zve jménem všech Žížaláků a pracovníků obecně prospěšné společnosti Mela, obyvatelé Kolína na prohlídku jak nově zrekonstruovaných prostor v Kouřimské ulici, tak na prohlídku chráněného bydlení v Sendražicích.

O akcích Žížaláků či o tom, čím jim konkrétně pomoci, se dozvíte na www.melaops.cz, Loučím se s vámi s pozdravem: Dej žížalu do každého okna, pomůžeš Žížalákům!

Se známou kolínskou spisovatelkou a divadelní nápovědou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách pravidelně setkávat. Předchozí Fuchsoviny najdete na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz v rubrice „Související články“ nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz.